Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
703
BLOG

Już jutro przed komisją śledczą ds. VAT złoży zeznania Jan Vincent Rostowski

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Komisja ds. VAT Obserwuj temat Obserwuj notkę 47

1. W poniedziałek przed sejmową komisją śledczą ds. VAT zeznania złoży ważny świadek, minister finansów w latach 2007-2013, a w ostatnich latach ministrowania także wicepremier rządu Donalda Tuska.


Minister jest postacią absolutnie kluczową, jeżeli chodzi o badanie odpowiedzialności urzędników resortu finansów za kształtowanie prawa w zakresie podatku VAT, jemu przecież byli podporządkowani wiceministrowie jego resortu nadzorujący departamenty podatkowe, a także generalny inspektor informacji finansowej i szef Służby Celnej, mający mocny związek z systemem poboru i zwrotów podatku VAT.


Minister Rostowski będzie musiał ustosunkować się do niedawno złożonych pod rygorem odpowiedzialności karnej zeznań wiceminister jego resortu prof. Elżbiety Chojna-Duch, która zaledwie przez 6 miesięcy nadzorowała departamenty podatkowe, ale później ze względu na jej sprzeciw w sprawie nowelizacji ustawy VAT rozszczelniającej, przesunięto ją do innych obowiązków i na początku 2010 roku odeszła z resortu.


2. Przypomnijmy, że prof. Chojna-Duch zeznała, że społecznym doradcą ministra Rostowskiego była Renata Hayder jednocześnie zatrudniona w firmie Ernst&Young i to ona uczestniczyła w pracach legislacyjnych w zakresie prawa podatkowego, forsując rozwiązania rozszczelniające system poboru podatku VAT (jak to określiła była wiceminister była wręcz super pracownikiem narzucającym swoje rozwiązania pracownikom departamentów podatkowych).


Co więcej zwróciła także uwagę, że na nieformalnych spotkaniach w KPRM ówczesny szef gabinetu politycznego premiera Tuska, Sławomir Nowak akceptował tak przygotowane zmiany i przekazywał je do Sejmu większości koalicyjnej PO-PSL do uchwalenia.


Przypomniała także, że zmiany w prawie podatkowym rozszczelniające system podatku VAT przygotowywała także sejmowa komisja Janusza Palikota „Przyjazne Państwo”, one także były uzgadniane przez gabinet polityczny kierowany przez Sławomira Nowaka.


3. Ba kilka dni później udzieliła wywiadu Polskiej Agencji Prasowej (PAP), w którym między innymi opowiedziała jak nowelizowana była ustawa o podatku VAT w 2008 roku, a więc tuż po objęciu władzy przez koalicję PO-PSL i utworzeniu rządu premiera Tuska.


Powiedziała, że zespół, który powstał w Kancelarii Premiera kierowany przez ministra Sławomira Nowaka, wówczas szefa gabinetu politycznego Donalda Tuska, pełnił „nieformalną rolę rozstrzygającą” w sprawie ustawy o VAT, a poszczególne jej artykuły przed przekazaniem ich do Sejmu, były omawiane w KPRM.


Co więcej minister Nowak przysłał do niej pismo, jako ministra wtedy odpowiedzialnego za przygotowywanie nowelizacji ustaw podatkowych, w którym zażądał, „aby ustaleń ustawy o podatku VAT, które wyjdą z KPRM, nie blokować ani nie zmieniać” i dodała „nie tylko ja widziałam i czytałam to pismo, ale widzieli je inni pracownicy resortu i byli zdumieni”.


Stwierdziła nawet, że szef gabinetu politycznego premiera Tuska w praktyce przejął funkcję ministra finansów.


4. Ale minister Rostowski będzie zapewne pytany o zniknięcie już na jesieni 2008 roku z przepisów regulujących pobór podatku VAT tzw. 30% sankcji VAT z uzasadnieniem jej niezgodności z prawem europejskim i brak inicjatywy jej powrotu do przepisów w sytuacji, kiedy już w styczniu 2009 roku ETS potwierdził, że jest ona jednak zgodna z przepisami europejskimi


Inną kwestią, którą minister Rostowski będzie musiał wyjaśnić, to ponad 2 letnie opóźnienie uchwalenia tzw. odwróconego VAT na złom i zastosowania tego samego rozwiązania wobec innych dużych grup towarowych (np. elektroniki), mimo tego, że organizacje zrzeszające producentów i handlowców z tej branży, dostarczały resortowi informacji o ogromnych nadużyciach w tej dziedzinie i stratach budżetu państwa rzędu 2 mld zł rocznie.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (47)

Inne tematy w dziale Polityka