Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
1335
BLOG

Dzisiaj zaczyna się dwudniowy szczyt krajów Trójmorza w Bukareszcie

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Trójmorze Obserwuj temat Obserwuj notkę 62

1. Dzisiaj zaczyna się dwudniowe posiedzenie krajów Trójmorza w Bukareszcie, podczas, którego Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda i ministrowie jego Kancelarii.


To ważne spotkanie krajów tej inicjatywy, podczas którego zostanie podpisane ważne porozumienie o powołaniu w ramach Trójmorza specjalnego „wehikułu inwestycyjnego”, który pozwoli na realizację wielu inwestycji.


Prezydent Andrzej Duda bezpośrednio z tego posiedzenia, udaje się do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem, podczas którego zapewne przedstawi najważniejsze ustalenia szczytu.


Prezydent Trump podczas swojej wizyty w Warszawie w 2017 roku uczestniczył w posiedzeniu Trójmorza, podczas którego wygłosił przemówienie bardzo mocno wspierające tę inicjatywę.


2. Przypomnijmy, że idea Trójmorza, to inicjatywa gospodarczo - społeczna 12 państw Europy, członków Unii Europejskiej, położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego w skład, której ostatecznie weszły: Litwa, Łotwa, Estonia, Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Węgry, Słowenia, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria.


Pierwszy szczyt tej grupy odbył się w Dubrowniku (Chorwacja) w sierpniu 2016 roku, a jego inicjatorami byli prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarowic i prezydent Polski Andrzej Duda.


Właśnie w Dubrowniku przyjęto tam deklarację, w której wskazano cele współpracy w dziedzinie energetyki gazowej, transportu (Via Carpatia), komunikacji cyfrowej oraz gospodarki i wyrażono przekonanie, że Europa Środkowa i Wschodnia staną się bardziej bezpieczne i bardziej konkurencyjne oraz przyczynią się tym samym do wzmocnienia Unii Europejskiej, jako całości.


Kolejny szczyt odbył się w lipcu 2017 roku w Warszawie, a jego gościem honorowym jak już wspomniałem, był prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który zdecydowanie poparł tę inicjatywę.


Trójmorze to 12 krajów członków UE, jego terytorium to 1210 tysięcy km2 (27% powierzchni całej UE), zamieszkałe przez 112 mln ludności (22% populacji całej UE), z PKB w wysokości 1,6 bln euro (10% PKB UE).


3. Jak już wspomniałem podczas szczytu krajów Trójmorza w Bukareszcie, instytucje bankowe 12 państw członkowskich podpiszą listu intencyjny w sprawie powołania funduszu inwestycyjnego, który będzie finansował strategiczne inwestycje infrastrukturalne i energetyczne w tym regionie.


Fundusz Trójmorza, będzie dysponował budżetem w wysokości 5 mld euro i będzie swoistym wehikułem inwestycyjnymi, który może wygenerować inwestycje o wartości przynajmniej 100 mld euro.


Jest on wzorowany do pewnego stopnia na Funduszu Marguerite, który tworzy pięć największych banków rozwoju w Europie (w tym polski BGK) oraz Europejski Bank Inwestycyjny, a jego celem jest finansowanie inwestycji infrastrukturalnych oraz energetycznych, głównie w energię odnawialną w poszczególnych krajach UE.


4. Fundusz będzie korzystał także z doświadczeń tzw. planu inwestycyjnego Junckera, który od kilku lat z dobrym rezultatem za pośrednictwem Europejskiego Banku Inwestycyjnego finansuje inwestycje prywatne i publiczne w całej Unii Europejskiej.   


W ramach planu Junckera powstał fundusz, który dysponował kapitałem w wysokości ok. 20 mld euro (pochodzących z unijnego budżetu i środków EBI), a do tej pory przy jego pomocy udało się wygenerować inwestycje na ponad 300 mld euro.   


W związku z tym jego funkcjonowanie zostało przedłużone do roku 2020, a wielkość inwestycji prywatnych i publicznych, które mają być przy jego wsparciu zrealizowane, ma sięgnąć kwoty 500 mld euro.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (62)

Inne tematy w dziale Gospodarka