Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
48
BLOG

„Stłucz Pan termometr, nie będziesz miał gorączki”, czyli odwołanie prezesa GUS

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Polityka Obserwuj notkę 5

1. Wczoraj media poinformowały, że premier Donald Tusk odwołał prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), który kierował  tą instytucją od 2016 roku, a więc przez blisko 9 lat. Decyzja jest zaskakująca, ponieważ kierowanie tym urzędem było do tej pory powierzane ludziom ze środowiska naukowego, nie związanym z polityką, aby dodatkowo podkreślać jego niezależność i obiektywizm prezentowanych informacji i danych statystycznych. Takim właśnie urzędnikiem był dotychczasowy prezes tego urzędu, a publikowane  raporty i różnego rodzaju dane statystyczne, nigdy nie były kwestionowane i podejrzewane o brak rzetelności.

2. Rzeczywiście w ostatnich tygodniach GUS opublikował kilka komunikatów, które  potwierdzają, że polskiej gospodarce, pisząc najoględniej, nie dzieje najlepiej, co stoi w jawnej sprzeczności z linią propagandową rządu Tuska. Otóż pod koniec października, GUS zaprezentował dane dotyczące sprzedaży detalicznej za wrzesień, które dosłownie zszokowały analityków, zajmujących się polską gospodarką. W sytuacji kiedy spodziewali się oni  wzrostu sprzedaży detalicznej o około 2% w ujęciu rok do roku (konsensus rynkowy przewidywał, że ten wzrost wyniesie nawet 2,2%), sprzedaż ta nie tylko nie wzrosła, ale spadła i to aż o 3%. Chodzi o sprzedaż detaliczną wyrażoną w cenach stałych, a więc po wyeliminowaniu inflacji, przy czym w ujęciu miesiąc do miesiąca (w stosunku do sierpnia),  spadek sprzedaży jest jeszcze  głębszy i wyniósł aż 6,7%. Tak głębokie spadki sprzedaży detalicznej, miały miejsce w niektórych miesiącach pandemii covid19, kiedy mieliśmy do czynienia powszechnymi lockdownami, dotyczącymi zarówno handlu jak i obywateli.

3. Z kolei w połowie listopada, ukazał się komunikat GUS, że inflacja w październiku wyniosła już 5% w ujęciu  rok do roku, podczas gdy jeszcze w marcu tego roku wynosiła 2%, czyli  była wręcz poniżej celu inflacyjnego, który jest ustalony  przez RPP na poziomie 2,5% +/- 1 pkt procentowy. Z tego komunikatu GUS wynika, że w ujęciu rok do roku, ceny żywności wzrosły o 4,9%, ceny związane z użytkowaniem domu i nośnikami energii, aż o blisko 10% (dokładnie o 9,7%), usług zdrowotnych o 5,9%, usług edukacyjnych o 9,2%, usług zdrowotnych o 5,9%, usług restauracyjnych i hotelowych o 7,2%. Wszystko wskazuje wprawdzie na to, że  w Polsce ceny rosną w konsekwencji decyzji rządu Tuska, między innymi  z powodu zniesienia tarczy związanej z żywnością, czyli podniesienia stawki VAT na żywność z 0% do 5%, a także zniesienia tarczy energetycznej w związku z czym, wzrosły o 20-30% ceny prądu, gazu i ciepła systemowego. Niestety tymi dwoma decyzjami rządu Tuska, rozkręcono na nowo spiralę inflacyjną i jeżeli okaże się, że z początkiem roku zniesione zostaną ostatnie ograniczenia związane z cenami prądu i gazu, to już na początku przyszłego roku inflacja zdecydowanie przekroczy 6%.

4. Z kolei z ogłoszonego kilka dni temu komunikatu  GUS dotyczącego tzw. szybkiego szacunku PKB wynika, że III kw tego roku mieliśmy do czynienia z niespodziewanym jego spadkiem o 0,2 % w stosunku do II kw. Wprawdzie w ujęciu rok do roku w III kw PKB wzrósł o 1,7%, ale to wyraźnie niższy wzrost, niż spodziewali się analitycy, bowiem wg prognoz PKB miał rosnąć w kolejnych kwartałach tego roku. W  I kw w porównaniu z rokiem ubiegłym GUS odnotował wzrost PKB o 1,7%, w II kw aż o 3,6% i kiedy wydawało się, że polska gospodarka jest w wyraźnym trendzie wzrostowym, w III kw jak już wspomniałem, odnotowano wzrost tylko o 1,7% , a w ujęciu kw do kw, wręcz spadek PKB. To w oczywisty sposób, źle wróży wzrostowi gospodarczemu także w IV kw, a wzrost całoroczny będzie  najprawdopodobniej wyraźnie niższy niż 3% PKB, a przypomnijmy w budżecie zapisano wzrost wynoszący 3,1%.

5. Być może to te trzy kolejne komunikaty GUS, dotyczące ważnych danych o charakterze makroekonomicznym, a więc o spadku sprzedaży detalicznej o 3% , wzrostu inflacji do 5% i wreszcie spadku PKB o 0,2% w ujęciu kw./kw., w sytuacji kiedy media wspierające rząd ciągle kreują sielankowy obraz gospodarki, zwyczajnie „rozsierdziły” Donalda Tuska i stąd decyzja o odwołaniu prezesa GUS, który był ich posłańcem. Swego czasu  Lech Wałęsa, dążący wtedy do startu w wyborach prezydenckich, użył takiej frazy „ stłucz Pan termometr, nie będziesz miał gorączki” i być może premier doszedł do podobnego wniosku i odwołał prezesa GUS.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Polityka