Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
163
BLOG

Wiarygodność to rzecz bezcenna w polityce- PiS ją ma po 8 latach rządów

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

1. Po rejestracji list wyborczych przez poszczególne komitety wyborcze, kampania wyborcza zaczyna się na dobre, kandydaci startujący do Sejmu i Senatu, zaczynają składać deklaracje wyborcze.

Dzisiaj także Prawo i Sprawiedliwość rozpocznie prezentację zapowiedzi programowych, codziennie będzie prezentowany jeden punkt programu składający się na „Bezpieczną Przyszłość Polaków”, czyli realizację naszego hasła wyborczego.

W najbliższa sobotę 9 września ten program zostanie zaprezentowany na konferencji w Końskich, zgodnie zresztą „z zawołaniem” wielu socjologów zajmujących się wyborami, że „wybory wygrywa się w Końskich”.

2. Aby jednak na ogłoszenie poszczególnych zamierzeń programowych czekała opinia publiczna, to ci którzy je prezentują, muszą być wiarygodni, a więc powinno ich charakteryzować, wywiązywanie się z poprzednich zapowiedzi wyborczych.

Od 2016 roku w polskiej polityce pod tym względem wiele się zmieniło, Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało zdecydowaną większość zobowiązań wyborczych, które znalazły się w programach wyborczych zarówno w kampanii 2015 roku jak i 2019 roku.

Wcześniej było z tym bardzo różnie, a już koalicja PO-PSL, która dwukrotnie wygrała wybory w 2007 i 2011 roku i złożyła wiele deklaracji wyborczych, nie tylko ich nie realizowała, ale nawet posunęła się od tego, że wprowadzała rozwiązania, od których odżegnywała się w kampanii wyborczej.

3. Sztandarowym posunięciem o takim charakterze koalicji PO-PSL, było podniesienie wieku emerytalnego, mimo tego, że w kampanii wyborczej 2011 roku najważniejsi politycy Platformy zaprzeczali, że coś takiego zamierzają zrobić (premier Tusk, prezydent Komorowski).

Przypomnijmy, że gdy tylko wygrali wybory parlamentarne w 2011 i stworzyli po raz drugi rząd koalicji PO-PSL, natychmiast rozpoczęli przygotowania do podwyższenia wieku emerytalnego, a stosowne ustawy zostały przyjęte już wiosną 2012 roku, a weszły w życie od 1 stycznia 2013 roku.

Trzeba podkreślić, że nie była to zwykła reforma jak do tej pory próbują tłumaczyć wprowadzenie tego rozwiązania, politycy Platformy i PSL-u ale zerwanie obowiązującej wiele lat umowy społecznej.

Rządząca wówczas koalicja PO-PSL wręcz przysłowiowym „walcem”, forsowała to rozwiązanie, mimo ogromnego oporu społecznego, sprzeciwu wszystkich organizacji związkowych, ale także opinii wielu ekspertów.

4. Trzeba także przypomnieć, że ówczesna koalicja PO-PSL odrzuciła wniosek o referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego złożony przez NSZZ „Solidarność”, poparty przez ponad 2 mln obywateli, podpisami zebranymi przez Związek.

Co więcej podczas debaty w tej sprawie w Sejmie, Donald Tusk zdecydował się wręcz na otwartą konfrontację z „Solidarnością”, przedstawicieli związkowców nie wpuszczono na galerię sejmową, choć pod Sejmem demonstrowało ich ponad 10 tysięcy.

Zabierając głos w tej debacie Donald Tusk użył słów „byle pętak” adresując je do przewodniczącego związku Piotra Dudy (przestawiającego wniosek o referendum w Sejmie), co związkowcy odebrali jako atak na wszystkich tych, którzy pod projektem się podpisali i byli gotowi wręcz szturmować budynki sejmowe.

Tylko przytomność umysłu przewodniczącego związku Piotra Dudy, który zaapelował do związkowców o zachowanie spokoju, spowodowała, że nie do szło do zamieszek i być może brutalnej akcji policji, która w dużych ilościach została zgromadzona na terenie Sejmu i była przygotowana do pacyfikacji protestujących.

5. Dopiero po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości, rząd premier Beaty Szydło razem z prezydentem Andrzejem Dudą, przygotowali projekt ustawy o powrocie do poprzedniego wieku emerytalnego i weszła ona w życie o 1 października 2017 roku.

Mimo tego, że eksperci straszyli, że ta zmiana doprowadzi do załamania finansów ZUS, to po 6 lat latach można z całą odpowiedzialnością za słowo stwierdzić, że nic takiego nie ma miejsca, co więcej pokrycie wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych składką sięga 87% i jest najwyższe w historii.

To jest sztandarowy przykład wiarygodności partii politycznej, które realizuje zapowiedź wyborczą, mimo wielu przeciwności i właśnie dlatego Polacy czekają na zapowiedzi programowe Prawa i Sprawiedliwości, które będą realizowane już od tej jesieni, jeżeli wyborcy tak właśnie zdecydują.


Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Polityka