Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
309
BLOG

Dużą większością głosów PE przyjął rezolucję uznającą Rosję za ...

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Dużą większością głosów PE przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

1. Wczoraj w Parlamencie Europejskim miało miejsce głosowanie nad poprawkami i całym tekstem rezolucji, uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm, 494 europosłów było za, tylko 58 było przeciw, 44 wstrzymało się od głosu.

Wprawdzie Zieloni zgłosili poprawkę o skreśleniu sformułowania o Rosji jako państwie sponsorującym terroryzm (miał zostać tylko zwrot, że Rosja stosuje środki terrorystyczne), ale poprawka ta została odrzucona dużą ilością głosów.

Ba, przeszły poprawki europoseł Anny Fotygi z Prawa i Sprawiedliwości, złożone w imieniu frakcji ECR, zaostrzające treść tej rezolucji, miedzy innymi stwierdzające: że agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się w 2014 roku, a 24 lutego tego roku została wznowiona, że Rosja stoi za zamordowaniem albo usiłowaniem zamordowania przynajmniej kilkunastu wymienionych z imienia i nazwiska swoich obywateli, a także obywateli innych państw, oraz że Rosja wspiera reżim Łukaszenki i inne reżimy, między innymi Assada, w Iranie czy na Kubie.

2. W tekście rezolucji stwierdzono, że Rosja od początku agresji na Ukrainę atakuje infrastrukturę krytyczną tego kraju, w szczególności tą odpowiedzialną za dostarczenie energii elektrycznej, ciepła, gazu i wody, aby terroryzować ludność cywilną.

Te ataki nasiliły się w ostatnich tygodniach (ba miały miejsce także wczoraj, po tym jak rezolucja została przegłosowana), w sytuacji kiedy mamy do czynienia z coraz niższymi temperaturami, co w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie ludności cywilnej szczególnie zamieszkałych w budynkach wielorodzinnych.

Jak stwierdza się w tej rezolucji ataki te mają na celu stłumienie oporu ludności i jej determinacji do obrony kraju, zmuszenie w ten sposób do zaakceptowania okupacyjnych władz i w ten sposób wyrażenia zgody na nielegalną aneksję części Ukrainy.

3. W rezolucji znalazły się odniesienia do negatywnych skutków agresji Rosji na Ukrainę, także dla Polski, w tym śmierci dwóch cywilów przed kilkoma dniami w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim.

Ten fragment rezolucji podkreśla, że ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy powodują, że państwo to próbuje jej bronić, starając się zestrzeliwać pociski i drony ją atakujące, w wyniku takiej próby obrony, doszło do wybuchu rakiety, co spowodowało na terytorium Polski, śmierć dwóch obywateli tego kraju.

Z kolei w związku z wyrokiem holenderskiego sądu, który ostatnio uznał odpowiedzialność dwóch Rosjan i prokremlowskiego ukraińskiego separatystę, skazując ich na dożywotnie więzienie za zestrzelenie malezyjskiego samolotu w 2014 roku, w rezolucji znalazło się żądanie od Rosji zwrotu wraku samolotu TU-154 i czarnych skrzynek władzom RP.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu na którego pokładzie byli pasażerowie głównie z Holandii, było przejawem rosyjskiego terroryzmu państwowego, więc wezwanie w tym kontekście Rosji do zwrotu wraku i czarnych skrzynek TU-154, ma swoją dodatkową oskarżycielską wymowę.

4. Tekst rezolucji zostanie przekazany wiceprzewodniczącemu Komisji/wysokiemu przedstawicielowi Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Radzie, Komisji, rządom i parlamentom państw członkowskich, sekretarzowi generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych, Radzie Europy, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Biuru Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, Biuru Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża, Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, a także prezydentowi, rządowi i parlamentowi Federacji Rosyjskiej oraz prezydentowi, rządowi, parlamentowi Ukrainy.

Udało się więc uzyskać mocny tekst rezolucji przeciwko Rosji, potępiający ten kraj za agresję na Ukrainę, z tym najdalej idącym stwierdzeniem, przed którym Rosja broni się na forum ONZ, oskarżającym ten kraj o sponsorowanie terroryzmu i stosującego środki terrorystyczne.

Być może w przyszłości ten zapis będzie pomocy w konfiskacie części aktywów rosyjskiego banku centralnego przechowywanych w bankach Europy Zachodniej, a także majątków rosyjskich firm i oligarchów, zamrożonych w wielu europejskich krajach, po agresji Rosji na Ukrainę.

Środki te mogłyby być przeznaczone na fundusz odbudowy Ukrainy, którego uruchomienie zapowiadają wszystkie kraje uczestniczące w udzielaniu pomocy humanitarnej i militarnej dla tego kraju od momentu rosyjskiej agresji.


Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Polityka