Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
217
BLOG

Komisja Europejska w dalszym ciągu optymistyczna w sprawie szczepień przeciw Covid19

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

1. Po skandalach związanych z niewywiązywaniem się wszystkich trzech firm, których szczepionki uzyskały akceptację Europejskiej Agencji Leków, z ich dostaw w I kwartale tego roku, Komisja Europejska się tłumaczy ale jednocześnie nie traci optymizmu (chodzi o amerykańsko-niemiecką Pfizer-BioNTech, amerykańską Modernę i brytyjską AstraZeneca).
Wczoraj w posiedzeniu komisji budżetowej PE prowadzonej w formule zdalnej wzięła udział Sandra Gallina dyrektor generalna d/s zdrowia i bezpieczeństwa żywności (DG SANTE), która odpowiada za prowadzenie negocjacji i zawartość umów z firmami, które wyprodukowały szczepionki przeciw Covid19.
Te negocjacje i umowy bardzo mocno skrytykowali przedstawiciele wszystkich 7 grup politycznych zasiadających w PE, przedstawiając poważne wątpliwości zarówno co do przejrzystości całego procesu jak i skuteczności KE w negocjacjach.
Zabierałem także glos w tej debacie i stwierdziłem, że na naszych oczach załamuje się europejska strategia szczepień ze względu na zmniejszone dostawy szczepionek w I kwartale przez wspomniane wyżej 3 firmy.

2. Dyrektor Gallina odpowiadając na te wątpliwości stwierdziła, że tylko dzięki zaangażowaniu środków z budżetu UE jeszcze wiosną poprzedniego roku w badania nad szczepionką kilka firm farmaceutycznych mogło ją wyprodukować już latem i poddać testom klinicznym, w związku z czym bardzo szybko bo już w grudniu rozpoczęły się szczepienia na terenie UE.
UE przeznaczyła na ten cel 2,7 mld euro z ubiegłorocznego budżetu, 0,75 mld euro dołożyły kraje członkowskie (proporcjonalnie do swojego PKB) i dzięki temu zaangażowaniu kraje UE otrzymują szczepionkę po kosztach wytwarzania.
Taki sposób finansowania powstania tej szczepionki pozwoli w przyszłości na to, że będzie ona dostępna także dla mniej zamożnych krajów spoza UE, po cenach które nie zrujnują ich budżetów.
Niestety dyr. Gallina nie była w stanie wyjaśnić dlaczego w I kwartale 3 firmy farmaceutyczne (amerykańsko-niemiecka Pfizer-BioNTech, amerykańska Moderna i brytyjska AstraZeneca) nie wywiążą się ze swoich zobowiązań i nie dostarczą takich ilości dawek szczepionek do jakich zobowiązywały się w podpisanych umowach.
Na moje pytanie jaka jest szansa, że do końca września tego roku zostanie zaszczepione 70% europejskiej populacji, odpowiedziała, że na cały rok 2021 UE ma zakontraktowane ponad 2 mld dawek szczepionek od 9 firm, co oznacza, że wszyscy chętni zostaną zaszczepieni.

3. W ostatnich dwóch tygodniach sytuacja w UE stała się nerwowa, za załamanie europejskiej strategii szczepień została zaatakowana przez europejskie media (także niemieckie) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Szefowa KE najpierw stwierdziła, że w zawartych umowach z firmami, zobowiązały się one do dostarczenia określonych ilości dawek w precyzyjnie ustalonych terminach ale okazało się po upublicznieniu jednej z nich (z AstraZeneca), że jest tam zapis o „dołożeniu wszelkich starań”, a nie twardym zobowiązaniu.
Von der Leyen nadal jednak podtrzymuje zobowiązanie, że do końca lata tego roku zostanie zaszczepionych 70% mieszkańców krajów UE, co oznacza konieczność przyśpieszenia dostaw szczepionek w II kwartale.
Według dyrektor Gallina w I kwartale już nic się nie zmieni, dostawy będą na obniżonym poziomie (100 mln dawek do końca kwartału) ale w II kwartale znacznie przyśpieszą (UE ma otrzymać 300 mln dawek), co więcej w dostawach ma się pojawić szczepionka firmy Johnson& Johnson, która jest jednodawkowa, a to powinno znacząco przyśpieszyć proce szczepień.

4. Mimo więc poważnych zastrzeżeń zarówno do zawartości umów z firmami farmaceutycznymi jak samych dostaw szczepionek do UE, urzędnicy KE w tym jej szefowa są ciągle pełni optymizmu.
Według szacunków ekspertów gdyby szczepienia w UE były realizowane w dotychczasowym tempie dostarczania szczepionek, to na koniec września zaszczepiono by około 15% dorosłej populacji.
W tej sytuacji szefowej KE i jej urzędnikom nie pozostaje nic innego jak dosłownie „stanąć na głowie” aby już w II kwartale dostawcami szczepionek do UE było 8-9 firm, a nie 3 jak do tej pory, wtedy jak się wydaje jest szansa aby szczepienia mogły znacząco przyśpieszyć.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Rozmaitości