Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk
1162
BLOG

Spadek PKB w II kwartale 2020 roku o 8,2%, na tle UE , to jeden z najlepszych wyników

Zbigniew Kuźmiuk Zbigniew Kuźmiuk Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 108

1. Wczoraj Główny Urząd Statystyczny (GUS) ogłosił komunikat dotyczący szacunku PKB za II kwartał 2020 roku, podkreślając że uwzględnia on efekty wystąpienia Covid19 ale i wprowadzenia rządowych środków mających na celu przeciwdziałanie gospodarczym skutkom pandemii.
Z komunikatu wynika, że PKB niewyrównany sezonowo w II kwartale zmniejszył się realnie o 8,2% w ujęciu rok do roku, a wyrównany sezonowo o 7.9% (tymi danymi posługuje się Eurostat).
Do tego spadku przyczynił się przede wszystkim wyraźny spadek konsumpcji, głownie gospodarstw domowych, oraz jeszcze mocniejszy inwestycji, natomiast co może być zaskakujące, w przeciwnym kierunku ciągnął PKB eksport netto.
2. Spożycie gospodarstw domowych spadło w II kwartale aż o 10,9%, natomiast spożycie zbiorowe mimo kryzysu wzrosło, w konsekwencji spożycie ogółem spadło o 7,3%, w sytuacji kiedy w I kwartale wzrosło o 1,8% (wszystko w ujęciu rok do roku).
Z kolei spadek akumulacji brutto wyniósł aż 18,7% i przyczynił się do tego zarówno spadek nakładów inwestycyjnych, zmniejszył się również przyrost rzeczowych środków obrotowych.
Natomiast mimo tego, że na skutek kryzysu spadły zarówno rozmiary eksportu jak i importu, w ujęciu rok do roku, to jednak mocniej spadł import i w związku z tym mieliśmy do czynienia z pozytywnym wpływem eksportu netto na PKB.
3. Na spadek PKB w wysokości 8,2% złożył negatywny wpływ spożycia ogółem w wysokości -5,5 p. proc. przy czym mieliśmy do czynienia z negatywnym wpływem spożycia gospodarstw domowych aż o -6,3 p. proc. i pozytywnym wpływem spożycia zbiorowego o +0,8 p. proc.
Również negatywny wpływ na PKB miała akumulacja brutto w wysokości -3,5 p. proc i złożył się na to zarówno popyt inwestycyjny w wysokości -1,8 p. proc. jak i przyrost rzeczowych środków obrotowych o -1,7 p. proc.
W rezultacie popyt krajowy (łącznie konsumpcyjny i inwestycyjny) wpłynął negatywnie na PKB w wysokości -9 p. proc i tylko eksport netto skorygował w górę poziom spadku PKB.
Jak już wspomniałem mimo spadku zarówno eksportu jak i importu, eksport netto miał pozytywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego w II kwartale i wyniósł on +0,8 p. proc.
4. Mimo robiącego wrażenie poziomu spadku PKB w II kwartale w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi, polska gospodarka odnotowała jeden z najlepszych wyników.
W połowie sierpnia Eurostat podał dane dotyczące kształtowania się PKB w II kwartale tego roku w skali całej UE, w strefie euro i poszczególnych krajach członkowskich, z których wynika, że we wszystkich 27 krajach członkowskich doszło do jego spadku.
W całej UE w II kwartale 2020 w ujęciu r/r nastąpił spadek PKB wynoszący 14,1%, natomiast w strefie euro spadek był jeszcze głębszy i wyniósł aż 15% i w związku z tym, że spadek PKB odnotowaliśmy także w I kwartale tego roku, oznacza to, że Wspólnota europejska jest dotknięta klasyczną recesją (dwa kolejne kwartały ze spadkiem PKB).
Wg. Eurostatu PKB Polski w II kwartale w ujęciu r/r spadł o 7,9% (w ujęciu wyrównany sezonowo) i był to 3. najniższy poziom spadku PKB w całej UE, mniejszy poziom spadku miał miejsce na Litwie i wyniósł 3,7% i w Finlandii gdzie spadek PKB wyniósł 5,2% (wprawdzie kilka krajów nie podało jeszcze danych dotyczących II kwartału -Estonia, Irlandia, Grecja, Chorwacja, Luxemburg, Malta i Słowenia - ale we wszystkich tych krajach spadki PKB były głębokie).
5. Jak wynika z danych Eurostatu najgłębszy spadek miał miejsce w Hiszpanii w ujęciu r/r spadek ten wyniósł aż 22,1%, na 2. miejscu znalazła się Francja ze spadkiem wynoszącym 19%, na 3. miejscu Włochy ze spadkiem 17,3%, na 4. Portugalia ze spadkiem 16,3%.
Na kolejnych miejscach znalazły się: Belgia ze spadkiem- 14,5%, Węgry -13,5%, Austria- 13,3%, Słowacja-12,1%, na 9. miejscu znalazły się Niemcy z bardzo głębokim jak na niemiecką gospodarkę spadkiem wynoszącym aż 11,7%.
W pozostałych krajach UE spadki PKB oscylują wokół 10% PKB, co przekłada się na wspomniane wyżej spadki PKB w całej UE na poziomie ponad 14% i w strefie euro wynoszącym aż 15%.
Na ty tle wynik Polski spadek PKB o 8,2% (a wyrównany sezonowo spadek o 7,9%) to rzeczywiście jeden z najlepszych wyników w całej UE.

Dr nauk ekonomicznych, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (108)

Inne tematy w dziale Gospodarka