W październiku rozpoczęły się dostawy broni
Począwszy od października 1936 r. republikanom pomocy udzielał ZSRR, wysyłając do Hiszpanii broń i ludzi. Pierwszym szefem sowieckiej misji wojskowej w Republice Hiszpańskiej był długoletni szef Razwiedupru Jan Berzin (ps. „Griszyn”).
Jan Karłowicz Bierzin, ros. Ян Карлович Берзин, łot. Jānis Bērziņš, właśc. Pēteris Ķuzis
Na zdjęciu Georgi Dymitrow, Maurice Thorez, Wilhelm Pick- prezydium Kominternu. Rezolucja Kominternu z 21 lipca 1935 r. otworzyła drogę dla tworzenia Frontów Ludowych. Stalin dał zielone światło na tworzenie, w celu przejęcia władzy poprzez demokratyczne wybory, koalicji z socjalistami, których uprzednio nazywał socfaszystami: „Walka przeciwko faszyzmowi tylko w obronie demokracji nie wyrywa zła z korzeniami, nie zagradza drogi do nowego rozwinięcia w kierunku faszyzmu. (…) Tylko władza sowiecka jest dla ludzkości gwarancją zabezpieczającą od kolejnego powrotu barbarzyństwa, jakim jest reżim faszystowskiej przemocy. Tylko władza Sowietów usunie z drogi zgniłą burżuazję, otwierając przed ludzkością wrota do królestwa wolności”. Dwa bliźniacze totalitaryzmy zamierzały przejąć władzę korzystając z narzędzi demokracji - wyborów parlamentarnych, narodowym specjalistom udało się to w 1933 roku. Front Ludowy zaczął święcić swój triumf w 1936.
16 lutego 1936 roku w Hiszpanii odbyły się wybory parlamentarne, w wyniku których lista Frontu Ludowego otrzymała 4,6 mln głosów (34,3%). Partie prawicowe poparło 4,4 mln wyborców (32,2%), natomiast partie centrum zaledwie 0,5 mln (5,4%). Wybory odbyły się w dwóch turach. Już po pierwszej z nich ówczesny hiszpański premier Manuel Portela podał się do dymisji, choć mógł z tym zaczekać aż do zebrania się nowego parlamentu.
Tego samego dnia, w imieniu zwycięskiego Frontu Ludowego, premierem Hiszpanii został Manuel Azana. Jego rząd przeprowadził drugą turę wyborów, wypaczając jednak wyniki poprzez unieważnienie list niektórych prawicowych kandydatów. W wyniku tego prawica otrzymała znacznie mniej mandatów, niż jej się należało. Niezadowolenie prawicy sięgało zenitu, teraz tylko mała iskra mogła spowodować wybuch. Taką iskrą mogło być zabójstwo prawicowego przywódcy.
Paweł Cezary Łęski
KOMITET WYBORCZY STRONNICTWA PRACY
Okręg numer 3, miejsce na liście 6
There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura