Polska w "Doktrynie Trumana"
Przygotowana pod koniec lat czterdziestych przez George'a F. Kennana, urzędnika Departamentu Stanu USA, "Doktryna Trumana" określała ideologiczne założenia powojennej polityki USA. Dokumenty Departamentu Stanu ujawniają nam, że polityka zagraniczna USA zmieniła się z polityki "powstrzymywania" podczas zimnej wojny na doktrynę "wojny wyprzedzającej" po atakach 11 Wrzesień 2011.
Neokonserwatyści postępowali zgodnie z "doktryną Trumana". Pod koniec lat czterdziestych George F. Kennan opowiedział się za utworzeniem sojuszu anglo-amerykańskiego opartego na "dobrych stosunkach między USA a Imperium Brytyjskim". Dziś sojusz ten odnosi się w znacznej mierze do osi militarnej między Waszyngtonem i Londynem, która odgrywa dominującą rolę w NATO ze szkodą dla europejskich sojuszników Waszyngtonu na kontynencie. Sojusz obejmuje także Kanadę i Australię jako kluczowych partnerów strategicznych. Do tego sojuszu może zaczynać aspirować Polska.
Warto zauważyć, że Kennan podkreślił znaczenie zapobiegania rozwojowi władzy na kontynencie europejskim (np. Niemcy, Francja, Włochy), który mógłby konkurować z osią anglo-amerykańską. Celem podczas Zimnej Wojny i później było powstrzymanie Europy od tworzenia politycznych i gospodarczych powiązań z Rosją. Ze swej strony NATO, w dużej mierze zdominowane przez USA, uniemożliwiło Niemcom i Francji odgrywanie strategicznej roli w sprawach światowych. Co staje się dziś widoczne.
There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura