Paweł Łęski Paweł Łęski
768
BLOG

Celebryci w III Rzeszy

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

W Niemczech zawsze były gwiazdy filmowe ale system gwiazdorski porównywalny do Hollywoodu jeszcze nie istniał. Niektórzy przywódcy hitlerowscy potępiali system gwiezdorski jako żydowski wynalazek. Jednak w celu poprawy wizerunku nazistowskich Niemiec, Goebbels poczynił wielkie wysiłki, aby stworzyć taki system. Po tym, jak Marlene Dietrich i Greta Garbo wyjechały do Hollywood i nie można było przekonać je do tego, by służyły narodowemu przemysłowi filmowemu, promowano nowe gwiazdy filmowe.

image

Najbardziej znanym przykładem jest szwedzka aktorka Zarah Leander, która została zatrudniona w 1937 roku przez Ufę i stała się najbardziej znaną i najlepiej opłacaną niemiecką gwiazdą filmową w ciągu zaledwie kilku lat. Kampania reklamowa Leander prowadzona była przez biuro prasowe Ufa. Ona zaś ukrywała swoją przeszłość jako już dobrze znanej w Szwecji aktorki filmowej. Biuro prasowe Ufa dostarczało gazetom szczegółowe instrukcje dotyczące prezentacji nowej gwiazdy, a nawet sama aktorka musiała przestrzegać szczegółowych instrukcji za każdym razem, gdy pojawiała się publicznie. Ten rodzaj lansu gwiazd nie istniał wcześniej w Niemczech.

image

Na zdjęciu Lida Baarova, czeska aktorka.

Wybitni politycy tacy jak Hitler, Goebbels i Hermann Göring pojawili się publicznie w otoczeniu popularnych niemieckich aktorów filmowych. Zwłaszcza gwiazdy płci żeńskiej nadawały blasku zdominowanym przez mężczyzn wydarzeniom NSDAP. Ulubionymi aktorkami Hitlera była Olga Tschechowa i Lil Dagover , a od 1935 r. Hermann Göring był żonaty z popularną aktorką Emmy Sonnemann . Relacje Goebbelsa z kilkoma gwiazdami filmowymi były również znane. Magda Goebbels opuściła projekcję filmu Die Reise nach Tilsit, ponieważ dowiedziała się o zbyt bliskich związkach męża z Lidą Baarovą, w wyniku której aktorka została odesłana do rodzinnej Czechosłowacji.

image

Na zdjęciu Marika Rokk, węgierska aktorka.

Osobista bliskość przywódców politycznych stała się czynnikiem decydującym o sukcesach zawodowych aktorów filmowych. Nieformalny system decydował o tym, jak często aktorks zostanie obsadzana. 

 Jak ważne były gwiazdy filmowe dla wizerunku rządu narodowo-socjalistycznego widać po ulgach podatkowych, które Hitler wprowadził w 1938 r. dla wybitnych aktorów filmowych i reżyserów. Odtąd mogli odliczyć 40% od swoich dochodów jako koszty uzysku.

Nie niemieccy aktorzy w nazistowskim kinie to np. Zarah Leander , Marika Rökk , Lída Baarová , Pola Negri, Johannes Heesters , Iván Petrovich , Laura Solari, Angelo Ferrari , Rossano Brazzi, Nikolay Fyodorovich Kolin, Boris Alekin, Igo Sym, Rosita Serrano.

 Podczas II wojny światowej niemieckie gwiazdy filmowe wsparły wysiłek wojenny, biorąc udział w koncertach dla żołnierzy lub zbierając pieniądze na organizacje charytatywne jak Pomoc Zimowa. Chociaż większość męskich gwiazd została zwolniona ze służby wojskowej, niektórzy - tacy jak popularny Heinz Rühmann - uczestniczyli w wojnie jako żołnierze, często w towarzystwie kamer kronik filmowych.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura