Paweł Łęski Paweł Łęski
198
BLOG

Stuart Eizenstat

Paweł Łęski Paweł Łęski Polityka Obserwuj notkę 0

Stuart E. Eizenstat

Zdjęcie Stuart E. Eizenstat
Specjalny doradca ds. Holokaustu


Stuart E. Eizenstat, pracuje z kancelarią prawną Covington & Burling, został mianowany Specjalnym Doradcą ds. Zagłady w grudniu 2013 r. Jako taki jest odpowiedzialny za doradztwo polityczne w sprawach związanych z Holocaustem, robiąc to w ścisłej współpracy z Departamentem Specjalny wysłannik państwa ds. Holokaustu w Biurze Spraw Europejskich i Eurazji oraz w Biurze Międzynarodowych Roszczeń i Sporów Inwestycyjnych w Biurze Doradcy Prawnego. Eizenstat pełnił tę samą funkcję doradczą dla Sekretarza Stanu Hillary Rodham Clinton.

W ciągu dekady i pół służby publicznej w trzech amerykańskich administracjach Eizenstat zajmował szereg kluczowych stanowisk kierowniczych, w tym główny doradca prezydenta Białego Domu ds. Polityki prezydenta Jimmy'ego Cartera (1977-1981); Ambasador USA w Unii Europejskiej, podsekretarz ds. Handlu międzynarodowego, podsekretarz stanu ds. Gospodarczych, biznesowych i rolnych oraz zastępca sekretarza skarbu w administracji Clintona (1993-2001).

Podczas administracji Clintona odegrał ważną rolę w opracowywaniu kluczowych międzynarodowych inicjatyw, w tym negocjacji agendy transatlantyckiej z Unią Europejską (ustalenie, co pozostało z ram stosunków USA z UE); rozwój Transatlantyckiego Dialogu Biznesu (TABD) wśród europejskich i amerykańskich prezesów; negocjowanie umów z Unią Europejską dotyczących ustawy Helmsa-Burtona i ustawy o sankcjach Iranu i Libii; negocjacje porozumienia w sprawie portu Japonii z rządem japońskim; oraz negocjacje Protokołu z Kioto w sprawie globalnego ocieplenia, w którym kierował delegacją USA.

Wiele zainteresowania zapewnieniem spóźnionej sprawiedliwości ofiarom Holokaustu i innym ofiarom nazistowskiej tyranii podczas II wojny światowej było wynikiem jego kierownictwa administracją Clintona jako specjalnego przedstawiciela prezydenta i sekretarza stanu ds. Problemów Holocaustu. Z powodzeniem wynegocjował duże porozumienia ze Szwajcarią, Niemcami, Austriakami i Francją oraz innymi krajami europejskimi, obejmujące restytucję własności, zapłatę za niewolników i robotników przymusowych, odzyskanie zrabowanej sztuki, konta bankowe i wypłatę polis ubezpieczeniowych. Jego książka o tych wydarzeniach, Imperfect Justice: Looted Assets, Slave Labor i Unfinished Business II wojny światowej , została pozytywnie odebrana w publikacjach takich jak New York Times, Los Angeles Times, Washington Post, Business WeekTygodnik wydawcy . Zostało przetłumaczone na język niemiecki, francuski, czeski i hebrajski. 

Eizenstat otrzymał siedem honorowych tytułów doktorskich od uniwersytetów i instytucji akademickich. Został odznaczony wysokimi nagrodami cywilnymi od rządów Francji (Legia Honorowa), Niemiec, Austrii i Belgii, a także od Sekretarza Stanu Warren Christopher, Sekretarza Stanu Madeleine Albright i Sekretarza Skarbu Lawrence'a Summersa. W 2007 r. Został mianowany "Prawdziwym prawnikiem w handlu międzynarodowym" w Waszyngtonie przez Legal Times. Jego artykuły pojawiają się w The New York Times, Financial Times, International Herald Tribune, Washington Post, Los Angeles Times, Foreign Policy magazine i Foreign Affairsmagazyn, na różne tematy międzynarodowe i krajowe. Eizenstat dorastał i kształcił się w publicznych szkołach w Atlancie. Jest Phi Beta Kappa, cum laudeabsolwent University of North Carolina w Chapel Hill i Harvard Law School

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka