Paweł Łęski Paweł Łęski
121
BLOG

80 lat temu powstało Stronnictwo Pracy

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Na zdjęciu pomnik W. Korfantego pierwszego prezesa Stronnictwa Pracy.


 80 lat temu powstało Stronnictwo Pracy, 10 października 1937, z połączenia Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji, Narodowej Partii Robotniczej i Związku Hallerczyków. Na powstanie Stronnictwa Pracy istotny wplyw wywarła uprzednia działalność Frontu Morges.

Front Morges był politycznym porozumieniem działaczy stronnictw centrowych, powstałym w 1936 z inicjatywy gen. Władysława Sikorskiego i Ignacego Paderewskiego w celu walki z sanacją i prowadzoną przez nią polityką zagraniczną. Porozumienie zostało zawiązane w szwajcarskiej miejscowości Morges, w której mieszkał Ignacy Paderewski.

Udział w nim wzięli: Józef Haller, Wojciech Korfanty, Karol Popiel, płk Izydor Modelski, gen. Marian Januszajtis, Włodzimierz Marszewski. Zamierzali powołać Ignacego Paderewskiego na stanowisko prezydenta, a Wincentego Witosa na stanowisko premiera.image

 image

Stronnictwo Pracy początkowo występowało przeciw sanacji. Pierwszym prezesem partii został Wojciech Korfanty,  polski przywódca Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją.

image

Najsilniejsze struktury SP miało na Śląsku i Pomorzu. W czasie II wojny światowej SP (krypt. Romb) wchodziło w skład rządów RP na uchodźstwie. Trzej politycy stronnictwa pełnili funkcję Delegata Rządu na Kraj: Cyryl Ratajski (1940–1942), Jan Jankowski (1943–1945) i Jerzy Braun (1945).

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura