Paweł Łęski Paweł Łęski
271
BLOG

Schindler został wezwany do przygotowania ataku pod fałszywą flagą na radiostację gliwicką

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

W Liście Schindlera tytułowy bohater przypina swastykę do klapy, zanim jeszcze zobaczymy jego twarz. Można powiedzieć, że ten szybki gest ma wypełnić trzy lata nie opowiedziane w scenariuszu, jako sabotażysty Abwehry i jego roli w „Operacji Himmler”, za którą zarówno polski, jak i czeski rząd uznały go za zbrodniarza wojennego. Oskar Schindler pomógł przygotować prowokację gliwicką, która stała się dla Hitlera pretekstem inwazji Niemiec na Polskę 1 września 1939 r.

Schindler w połowie lat 30. to bezrobotny, sfrustrowany, borykający się z długami alkoholik, odsiadujący wyroki za awantury, groźby i oszustwa. Nieudane "interesy" Schindlera rozciągały się od hodowli drobiu po bankowość i był znany jako „Schindler Swindler”. Schindler wywarł wrażenie na nazistowskich mistrzach szpiegostwa. Jeden z nich zwerbował go do niemieckiej Abwehry, został wysłany do Ostrawy, położonej w pobliżu granicy z Polską.

W sierpniu 1938 r. Schindler przyznał się do winy szpiegostwa i został skazany na karę śmierci przez czeski sąd. Jednak dwa miesiące później Niemcy wkraczają do Czechosłowacji i wszyscy niemieccy więźniowie, w tym Schindler, zostają uwolnieni.

Po oficjalnym wstąpieniu do partii nazistowskiej w 1939 r. Schindler został wezwany do przygotowania ataku pod fałszywą flagą na radiostację gliwicką. Pogranicze było podsycane antypolską propagandą, a Schindler był jej aktywnym uczestnikiem nadzorując 25 niemieckich szpiegów. Według danych Abwehry Schindler prowadził nadzór nad kluczowymi szlakami transportowymi oraz przemycał dywersantów i broń przez granicę do Polski. W przeciwieństwie do filmu przedstawiającego Schindlera wkraczającego do Krakowa za niemiecką armią, zaczął on szukać firm i domów przed inwazją na Polskę, w czasie gdy jego agenci zbierali materiały do nadchodzącego ataku w Gliwicach; mundury polskiej armii, polską broń, polskie papierosy... Zgodnie z powojennymi zeznaniami jego żony Emilie w mieszkaniu Schindlera przechowywano niezbędne rzeczy do operacji, o której prawda miała ujrzeć światło dzienne dopiero w Norymberdze, a być pominięta przez twórców hollywoodzkich.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura