Paweł Łęski Paweł Łęski
180
BLOG

Sowiecka walka z religią

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6


Lenin zmarł na atak serca 21 stycznia 1924 r. Stalin zareagował na tę wiadomość ogłaszając, że Lenin zostanie zabalsamowany i wystawiony na stałą ekspozycję w mauzoleum, które ma powstać na Placu Czerwonym. Żona Lenina, Nadieżda Krupska , natychmiast sprzeciwiła się, ponieważ nie podobały jej się „quasi-religijne” implikacje tej decyzji. Mimo tych obiekcji Stalin kontynuował przygotowania. „Lenin, który nienawidził kultu bohatera i walczył z religią jako opium dla mas, został kanonizowany w interesie sowieckiej polityki, a jego publikacjom nadano charakter Pisma Świętego”. 

Pogrzeb odbył się 27 stycznia. Stalin niósł trumnę wraz z Kamieniewem, Zinowjewem, Bucharinem, Mołotowem, Dzierżyńskim, Schottmannem i Tomskim. 

Wygłosił przemówienie, które zakończył słowami: „Opuszczając nas, towarzysz Lenin zostawił nam spuściznę wierności zasadom Międzynarodówki Komunistycznej."

 Teraz chrześcijaństwo musiało ustąpić miejsca komunizmowi, a Lenin miał być przedstawiany społeczeństwu jako nowy Jezus Chrystus.

Lew Trocki w pierwszym z wybudowanych łagrów postawił pomnik Kainowi zabójcy brata Abla. Marksistowski immoralizm miał oznaczać odejście od chrześcijaństwa, przykazania "nie zabijaj" i etyki, która powstała na jej bazie. Teraz to człowiek miał wyznaczać granice "moralności". Komunizm i nazizm miały te same korzenie.

Religię trzeba zniszczyć, ośmieszyć, zastąpić najróżniejszymi kultami i sektami, których zadaniem będzie odciągnąć uwagę ludzi. Mogą być naiwne i głupie. To nie ma znaczenia. Należy też zastąpić ugruntowane organizacje religijne organizacjami fałszywymi. Jak mówi Bezmienow: chodzi o to, by prawdy wiary wyznawane przez społeczeństwo ulegały stopniowemu zniszczeniu, aby przestały stanowić najważniejszy cel religijny, utrzymujący jednostki z istotą najwyższą, aby odciągnąć ludzi od prawdziwej wiary. - Bezmienov

W 1929 r. Zmieniono sowiecki kalendarz, zastępując siedmiodniowy tydzień pracy sześciodniowym, z pięcioma dniami pracy i szóstym dniem wolnym; po to, aby zmusić do pracy w niedzielę, zamiast pójścia do kościoła. Radzieckie władze wprowadziły środki mające za cel zaprzestanie obchodzenia katolickich świąt Bożego Narodzenia i innych świąt religijnych. Na przykład, 25 i 26 grudnia ogłoszono "Dniami uprzemysłowienia", w których to dniach cały kraj był zobowiązany do świętowania narodowego uprzemysłowienia poprzez bycie w pracy przez cały dzień. Religijność była przedstawiona w oficjalnej propagandzie jako zaburzenia psychiczne a nawet zachowania przestępcze. Podręczniki dla uczniów starały się budzić pogardę dla wierzących; pielgrzymi byli przedstawiani jako kretyni, odpychający alkoholicy, syfilitycy, zwykli oszuści a kler wyciągający od ludzi pieniądze. Wierzący byli traktowani jak szkodliwi pasożyci, którzy szerzą ignorancję, brud i choroby, które muszą być zlikwidowane.

Antyreligijna propaganda, aby demonizować aktywnych wierzących, promowała postawę wrogości wobec nich jako "robactwa" lub "szumowin" i to było pod pewnymi względami podobne do współczesnej antysemickiej propagandy nazistowskich Niemiec . Władze komunistyczne uważały, że stworzenie tego sposobu myślenia jest kluczowe, aby społeczeństwo zaakceptowało kampanię antyreligijną.

W prasie posądzano wierzących o zbrodnie, usprawiedliwiąc tym aresztowania i zsyłki do łagrów. Oskarżenia o lubieżne zachowania i choroby przenoszone drogą płciową były stosowane wobec duchownych, gdzie tylko było to możliwe. Propaganda utrzymywała, że jedynym powodem, dla którego inteligenty człowiek zostałby księdzem, byłby moralny upadek i nieuczciwość w celu wykorzystywania innych ludzi.

W Polsce bardziej subtelna metoda zakłócania świąt chrześcijańskich wiązała się z nadawaniem bardzo popularnych filmów jeden po drugim w wielkie święta, gdy wierzący zwykli uczestniczyć w procesjach religijnych, zwłaszcza podczas obchodów Wielkanocy.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura