(...)Spotkanie zaplanowane w tajemnicy
Decyzję o wizycie podjęto w piątek na szczycie szefów państw i rządów UE we francuskim Wersalu. Wizyta była przygotowywana przez rząd w Warszawie przez wiele dni w ścisłej tajemnicy.
Była ściśle koordynowana z przewodniczącym Rady UE Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. „Delegacja reprezentuje de facto Unię Europejską, Radę Europejską” – kontynuował Müller. O akcji poinformowano również sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i rząd USA.
Kanclerz Scholz: „Użyj wszystkich formatów rozmów”
Kanclerz federalny Olaf Scholz pozytywnie ocenił wyjazd do Kijowa szefów rządów Polski, Czech i Słowenii. Obecnie chodzi o „wykorzystanie wszystkich formatów dyskusji i ich utrzymanie” – powiedział polityk SPD w Berlinie. „Dobrze jest, jeśli próbuje się w tej sytuacji pomóc różnymi sposobami”.
Społeczność światowa realizuje jasną strategię polityczną, aby pomóc Ukrainie, powiedział Scholz. Dobrze jest rozmawiać z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, ale „oczywiście” także z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, aby wezwać do zawieszenia broni. „Wszyscy jesteśmy aktywni na różne sposoby i to dobrze” – powiedział Scholz.
Szeroki pakiet wsparcia dla Ukrainy
Stolica Ukrainy jest ostrzeliwana od rozpoczęcia rosyjskiej wojny agresywnej 24 lutego. W Kijowie delegacja nie tylko wyśle bardzo wyraźny i mocny sygnał poparcia dla walki o wolność Ukrainy w całej UE, ale także przedstawi pakiet konkretnego wsparcia dla Ukrainy - powiedział rzecznik polskiego rządu.
Zapytany, dlaczego przywódcy UE nie pojechali sami do Kijowa, Müller odpowiedział: „To trudne pytanie, ale jest to kwestia indywidualnych decyzji każdego europejskiego przywódcy”.
Według źródeł ukraińskich rosyjski ostrzał wielokrotnie niszczył cele cywilne w Kijowie. Obrona cywilna poinformowała, że w sumie cztery budynki mieszkalne w kilku dzielnicach zostały zaatakowane dopiero rano. Co najmniej dwie osoby zginęły. Moskwa nalega, by celować wyłącznie w cele wojskowe.
Rzecznik polskiego rządu powiedział, że eksperci dokładnie przeanalizowali sytuację bezpieczeństwa i doszli do wniosku, że "ta wizyta po prostu musi się odbyć".
Politolodzy: Wizyta jest ważnym sygnałem
Politolodzy z Czech ocenili tę podróż jako ważny sygnał. Jak dotąd Paryż i Berlin były najważniejszymi głosami w unijnej polityce zagranicznej i obronnej – powiedział agencji CTK Petr Bohacek z praskiego think tanku AMO.
Przez długi czas byli jednak zbyt pobłażliwi i przychylnie nastawieni do Rosji. „Skrzydło wschodnie UE powinno nakłaniać skrzydło zachodnie do udzielenia Ukrainie większego wsparcia, w tym wsparcia wojskowego” – powiedział Josef Mlejnek z Uniwersytetu Karola w Pradze. Według jego oceny, zwycięstwo rosyjskiego prezydenta Władimira Putina miałoby nieprzewidywalne konsekwencje.
There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura