Paweł Łęski Paweł Łęski
285
BLOG

The Jerusalem Post/Żyd, który został księdzem i zostanie pochowany jako Żyd

Paweł Łęski Paweł Łęski Kultura Obserwuj notkę 6



Żyd, który został księdzem i zostanie pochowany jako Żyd


Autor: JEREMY SHARON   


31 PAŹDZIERNIKA 2021 21:06


Ojciec Gregor Pawłowski, urodzony jako Jacob Zvi Griner

image

(fot. ELAD FORTAL)


Ksiądz Gregor Pawłowski, urodzony jako Jacob Zvi Griner, uciekł przed nazistami i uzyskał katolickie świadectwo chrztu.


   


Jeszcze w tym tygodniu żydowski ocalony z Holokaustu, który został katolickim księdzem w Polsce, przeniósł się do Izraela i służył tutejszej społeczności chrześcijańskiej przez prawie cztery dekady, zostanie pochowany w Polsce jako Żyd wraz ze swoją matką i siostrą, które zostały zamordowane przez nazistów.


Dorastając w religijnym żydowskim domu, ksiądz Gregor Pawłowski, urodzony jako Jacob Zvi Griner, został uratowany podczas Holokaustu dzięki dokumentom, które uzyskał, stwierdzając, że był katolikiem. Został ochrzczony i wyświęcony na księdza.


W końcu przeniósł się do Izraela, stwierdzając, że był częścią narodu polskiego, ale najpierw był częścią innego narodu, narodu żydowskiego, z którym był stale związany i wśród którego chciał żyć.


Wiele lat później rabin Szalom Malul, pedagog i dziekan jesziwy w Izraelu podczas podróży do Polski, zauważył nagrobek, który Pawłowski wykonał dla siebie przy grobie, gdzie jego matka i siostry zostały zamordowane przez nazistów, i nawiązał kontakt z księdzem, zaprzyjaźnił się.


Malul w tym tygodniu przyleci do Polski z kilkoma swoimi uczniami, udzieli Pawłowskiemu żydowskiego pochówku w tym miejscu i odmówi kadisz, modlitwę żałobną, zgodnie z życzeniem księdza, aby został pochowany jako Żyd.

image

Zdjęcie getta krakowskiego (kredyt: ARCHIWUM ZDJĘĆ YAD VASHEM)


Jacob Zvi Griner, bo tak się nazywał, urodził się w 1931 r. w religijnej rodzinie żydowskiej i mieszkał z rodzicami, bratem i dwiema siostrami w Zamościu na Lubelszczyźnie we wschodniej Polsce.


W październiku 1939 r. naziści zajęli Zamość i ostatecznie przenieśli ludność żydowską do getta i zmusili do pracy przymusowej, podczas której ojciec Griner został zabrany i prawdopodobnie zamordowany.


Brat Griner, Chaim, przeniósł się do Rosji,  gdy Związek Radziecki tymczasowo kontrolował ten obszar przed przekazaniem go Niemcom.


Żydzi z Zamościa, w tym Griner i reszta jego rodziny, zostali następnie w 1941 r. przeniesieni do Izbicy i zakwaterowani w domach Żydów wysiedlonych już z miasta.


Sam Griner uciekł, ale jego matka i dwie siostry zostały ostatecznie wywiezione poza miasto wraz z około 1000 Żydami z Zamościa. Ustawioni w szeregu na krawędzi wykopanych  dołów i rozstrzelani.


Griner uciekł z Izbicy i przez krótki czas ukrywał się w różnych miejscach z miejscowymi, Polakami i Żydami, aż do końca wojny, uzyskując katolicką metrykę chrztu z nazwiskiem Grzegorz Pawłowski, które odtąd przyjął jako własne. Pomogło mu to uratować życie, gdy przynajmniej raz spotkał się z nazistowskimi urzędnikami.


Po zakończeniu wojny Griner, obecnie Pawłowski, znalazł się w sierocińcu prowadzonym przez dwie katolickie zakonnice, następnie został przeniesiony do nowego sierocińca i tam został formalnie ochrzczony 27 czerwca 1945 roku w wieku 13 lat.


Po ukończeniu szkoły średniej Pawłowski wstąpił do katolickiego seminarium duchownego i został wyświęcony na kapłana w 1958 roku.


W 1966 Pawłowski opowiedział swoją historię katolickiej gazecie w Krakowie i zainicjował swój plan wyjazdu do Izraela .


Zanim jednak to zrobił, postawił pomnik w miejscu zamordowania jego matki i siostry, a także przygotował dla siebie miejsce pochówku w miejscu masowego grobu z napisem, który zawierał słowa „Porzuciłem swoją rodzinę, aby ratować swoje życie w czasie Zagłady, Uratowałem swoje życie i poświęciłem je w służbie Bogu i ludzkości”.


W 1970 roku Pawłowski przeniósł się do Izraela, gdzie powitali go członkowie duchowieństwa katolickiego w Izraelu oraz brat Chaim, który przeżył wojnę i skontaktował się z nim po przeczytaniu historii brata w artykule opublikowanym cztery lata wcześniej.


Przez następne 38 lat Pawłowski służył jako ksiądz w Jaffie, pracując z katolickimi wspólnotami w okolicy, aż do swojej śmierci w zeszłym tygodniu.

image

 Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie został założony w 1800 roku i ma ponad 20 sekcji. (źródło: ILANIT CHERNICK)


Siedem lat temu rabin Szalom Malul przybył do Polski ze swoimi uczniami jesziwy, kiedy natknął się na nagrobek, który przygotował dla siebie Pawłowski i zaprzyjaźnił sięz nim.


Ilekroć Malul zabierał swoich uczniów na miejsce, dzwonił do Pawłowskiego, który opowiadał swoją historię uczestnikom wycieczki i dodawał, że stoją przy jego grobie.


W trakcie ich przyjaźni, Malul mówi, że Pawłowski powiedział, że poświęcił swoje życie Kościołowi katolickiemu, ponieważ jego życie zostało przez Kościół uratowane i czuł za to głęboką wdzięczność, więc poświęcił swoje życie Kościołowi katolickiemu i społeczności katolickiej.


Ale Pawłowski powiedział mu wprost, że chce być pochowany jako Żyd obok masowego grobu, w którym zginęła jego matka i siostry, i tak też napisał w testamencie.


„Powiedział »Urodziłem się Żydem, żyłem jako chrześcijanin i umrę jako Żyd«” i że „moje serce czuje się żydowskie”, mówi Malul.


W pewnym momencie Pawłowski, zgodnie z sugestią Malula, zawiesił mezuzę na drzwiach swojego domu i wypowiedział błogosławieństwo




„Z wielu powodów zdecydował się nie wracać do narodu żydowskiego za życia, ale powiedział wszystkim : 'jestem Żydem i wrócę do mojego narodu w dniu śmierci' – mówi rabin.


W najbliższą środę Malul wyleci z kilkoma uczniami, aby pochować go w miejscu, gdzie zamordowano jego rodzinę. „W tym tygodniu zostanie pochowany w grobie, który sobie kupił i odmówimy za niego kadisz, a on wróci do swojego ludu, narodu żydowskiego”.



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Kultura