Paweł Łęski Paweł Łęski
447
BLOG

List niemieckiego ministra spraw zagranicznych o Polsce

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

List niemieckiego ministra spraw zagranicznych Gustava Stresemanna napisany w kwietniu 1926 roku do ambasadora w Londynie Friedricha Sthamera:


"Pokojowe rozwiązanie granicy polskiej, które by odpowiadało naszym życzeniom, można osiągnąć tylko pod warunkiem, że kryzys gospodarczy i finansowy w Polsce dojdzie do punktu szczytowego, a cały organizm państwowy Polski popadnie w niemoc."

24 kwietnia 1926 r. został w Berlinie podpisany układ niemiecko-radziecki powtarzający postanowienia traktatu z Rapallo.  Również w 1926 r. Stresemann otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Od czasu Rapallo dwie potęgi, bardziej rywalizujące niż wrogie, dostarczyły sobie nawzajem środków technicznych, przemysłowych i wojskowych dla umocnienia bliźniaczych imperializmów. Bez umowy, przygotowanej przez Karola Radka a podpisanej ze strony Niemiec przez Rothenaua, (którego imienia nagrodę prześmiewczo przyznano D.Tuskowi) Berlin nie posiadałby w 1935 roku kadr ludzkich i środków, które pozwoliły od razu potroić armię. Sowieci zaś nie posiadaliby w tych samych latach trzydziestych, bazy przemysłowej i metod produkcji broni, których Niemcy, konkurujące z innymi potęgami "kapitalistycznymi" dostarczały bez przerwy. Od 1922 roku do 1933 połowę handlu  zagranicznego ZSRR stanowiła wymiana handlowa z Republiką Weimarską. Rapallo stało się bazą porozumień z sierpnia 1939 roku.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura