Egalité! Liberté! Sexualité !: Paryż, maj 1968.
W styczniu 1968 roku w Wietnamie siły komunistyczne łamiąc zawieszenie broni rozpoczęły ofensywę Tet, atakując bazy amerykańskie, ale również Sajgon. Na nastawienie amerykańskiej i europejskiej opinii publicznej wpływała w niemałym stopniu międzynarodowa kampania dezinformacyjna prowadzona przez ZSRR. Wywiad radziecki sponsorował wiele organizacji, partii politycznych, a także poszczególnych dziennikarzy, krytycznie wypowiadających się o amerykańskiej interwencji w Wietnamie. W USA przodowały w propagandzie Washington Post i New York Times. Rewolta antykonserwatywna i antyautorytarna w Europie Zachodniej przyjmowała również charakter antywojenny i antyamerykański.
7 marca 1968 roku sowiecki okręt podwodny odważył się podejść na 300 mil morskich od Oahu by uruchomić jedną z atomowych rakiet balistycznych wycelowanych w Pearl Harbor. Zamiarem była mistyfikacja mająca za cel rozpalenie konfliktu zbrojnego USA z Chinami.
Zaczęło się od żądania studentów o prawo do spania ze sobą. A skończyło jednym z największych wstrząsów we francuskim społeczeństwie od czasu rewolucji 1789 roku. Nastrój maja 1968 r .: idealizm, humor, poczucie własnej wartości, podekscytowanie.
Francja potrzebowała sześciu tygodni chaosu, aby przejść od szarych spodni do fioletowych; od społecznych i seksualnych ograniczeń lat 50. do społecznej i seksualnej wolności. "Bądź realistą, proś o niemożliwe". "Zamień swoje pragnienia w rzeczywistości." "Rozpinaj swój mózg tak samo jak spodnie", "Mowa jest bezpłatna", "Bóg umarł - Nietzsche", ale też " Nietzsche umarł - Bóg".
Rok 1968 był również rewolucją robotniczą jednak, dziś najbardziej pamiętana jest rewolta studencka a nie bunt robotniczy, o którym prawie zapomniano. Częściowo dlatego, że przywódcy młodych ludzi, którzy budowali barykady i przewracali samochody w paryskiej Dzielnicy Łacińskiej w 1968 r., kontynuowali działalność, stając się dziennikarzami, pisarzami, filozofami i politykami. Podobnie stało się z polskim Marcem, gdzie zapomniano o udziale robotniczym a przecież na 2725 zatrzymanych, 34 procent stanowili właśnie robotnicy a 23 procent studenci.
Po cichu chowano starą Francję, głównie rolniczą, katolicką ale i bez przerwy, od 1945 roku trwający wzrost gospodarczy, prestiż paryskiej Sorbony.
Choć w innym kontekście wrzenie miało miejsce po obu stronach żelaznej kurtyny, nie tylko w Niemczech, we Włoszech , Stanach Zjednoczonych, Japonii, Meksyku i Brazylii, ale I ogarnęło Czechosłowację z jej Praską Wiosną, Chiny z Rewolucją Kulturalną i oczywiście Polskę z jej marcowymi idami.
There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura