Paweł Łęski Paweł Łęski
168
BLOG

Pierwszy Maja w projekcie budowy Nowego Społeczeństwa?

Paweł Łęski Paweł Łęski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Pierwszy Maja w projekcie budowy Nowego Społeczeństwa?


image

Na rycinie manifestaja 1 maja 1891 roku w Fourmies, uznaje się ją za pierwsze we Francji i pierwsze międzynarodowe uczczenie święta 1 maja. Do pokojowej manifestacji strzelało wojsko zabijając 9 osób (dwoje dzieci) i raniąc 58 .Od 1890 roku na apel II Międzynarodówki, robotnicy mieli strajkować pod hasłem "8 godzin" (pracy, snu, odpoczynku). Święto wprowadzono dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. Kongresówka odpowiedziała Buntem Łódzkim – sześciodniowym strajkiem powszechnym i masowymi manifestacjami, do których doszło w Łodzi w pierwszych dniach maja 1892 r. Skończyły się one krwawą interwencją carskiego wojska i policji. Ówczesna lewicowa prasa donosiła o dwustu ofiarach śmiertelnych, w rzeczywistości śmierć poniosło sześć osób, a około 300 zostało rannych. Podczas odbywającego się w Paryżu 14 lipca 1889 Międzynarodowego Kongresu Socjalistycznego, Drugiej Międzynarodówki, powstał hymn Święta Pracy, zatytułowany „Na Dzień 1 Maja”. Wykorzystywał on melodię „Warszawianki 1905”. Jednak, w przeciwieństwie do utworu pierwotnego, zwrotki pieśni „Na Dzień 1 Maja” zostały skrócone do czterech wersów. Muzykę, częściowo w oparciu o Marsz Żuawów, napisał osadzony w Cytadeli wraz ze Święcickim, autorem słów, w 1879 roku, Józef Pławiński. Pieśń po przetłumaczeniu na rosyjski stała się hymnem socjalistów, a w wojnie domowej śpiewana była przez hiszpańskich republikanów.


image


Reklama mydła 3 ósemek, namawia do kupna produktów socjalistycznych w kontrze do kupna produktów narodowych, internacjonalizm w kontrze do patriotyzmu. Slogan " 8 godzin pracy, 8 odpoczynku i 8 snu", slogan który był hasłem walki robotników lat 1900. zapisany na trzech bokach trójkąta, w którym widać wschodzące słońce nowych czasów, symbol przypominający grafikę masońską. Górnik, robotnik, chłop są po lewej stronie tych żądań, po prawej pejzaż wiejski z rodziną, uosobiający pewne ideały robotniczego wypoczynku.




Lata1880-1914, drugiej rewolucji przemysłowej, są zdominowane w planie socjalnym przez wzrost klasy robotniczej a w planie politycznym i ideologicznym przez umocnienie syndykalizmu i socjalizmu jako form organizacji działania, które w dużej mierze klasa robotnicza przyjmuje. Te masowe działania odnajdujemy we wszystkich krajach przemysłowych. Wzrost syndykalizmu i socjalizmu jest oznaką burzenia Wielkich Narracji, dekompozycji społeczeństwa kapitalitycznego, w sercu którego powstaje projekt rewolucyjny, Nowego Społeczeństwa? Czy tylko modernizacjj tego starego ? Te pytania w wielu środowiskach są wciąż aktualne. 



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

There have been many comedians who have become great statesmen and vice versa.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura