Każda grupa wchodzi w pewnym etapie w fazę konfliktu. Jeśli proces zostanie zauważony należy podjąć starania wewnątrz grupowe, aby grupę przez to przeprowadzić. Jest to możliwe tylko przy działaniu wewnątrz grupy.
Możemy mieć doczynienia z dwoma typami konfliktów wewnątrz grupowych: kryzys pasywny polegający na biernym zachowaniu grupy oraz kryzys aktywny niewłaściwy pod względem energetycznym np. plotkowanie, obgadywanie, agresja. Jednak przy rozwiązywaniu fazy konfliktu osoba kierującą procesem grupowym powinna pozostawić pewną granicę czasową do obserwacji. Kazda grupa ma inną dynamikę. Istnieją formy oraz zadania zmieniające kierunek i kontrakt który panuje w grupie. Jednak najlepszym sposobem radzenia sobie z konfliktem grupowym jest ustalenie przyczyn, a nie skupianie się na ich formach i objawach. Faza konfliktu charakteryzuje się walką o władzę, narzekaniem i krytyką. Członkowie chcą działać tak jak każdemu z nich się podoba. Poddają krytyce dotychczasowy sposób rządzenia, wartości i normy. Nie uświadamiają sobie, lub zgadzają się z tym, ale dla samego faktu "powinności bycia świadomym członkiem nie to co reszta", ze istotna jest współpraca i wzajemna komunikacja. Członkowie stają się mniej powściągliwi w wyrazaniu swojego zdania na temat innych, ale nie mówią im tego bezpośrednio, tylko za plecami. Powstaje forma roszczeniowa do dominacji oraz grupki wewnątrz grupy będące i słuzące koalicji przeciwko innym członkom. Rodzą się konflikty między róznymi typami osobowości. Część osoób może czuć emocjonalny niepokój i odsunięcie, czują się nieswojo. Nowe osoby zauważają ze z pozoru członkowie wydają się mili i otwarci, ale w miare poznawania grupy dochodzi do samotności, odsunięcia i z czasem odłączenia. Jest to najtrudniejsza faza. Jeśli proces zostanie zauważony należy podjąć starania wewnątrz grupowe, aby członków przez to przeprowadzić. Działania nakierowane na zewnątrz, zadania, które grupa wykonuje razem ale skierowanej w duzej mierze do osób spoza są wykonywane, ale nie przynoszą efektu w postaci rozwiązania konfliktu. Będzie się on pogłębiał, aż do rozpadu grupy. Niestety konflikt grupowy nad którym nie pracuje się wewnątrz grupy doprowadza do jej rozpadu. Natomiast liderzy grupy, którzy nie wiedzą jak przebiega rozwój grupy i nie podejmują się przeprowadzenia grupy przez fazę konfliktu poddają się rezygnacji.
CDN.
PRowiec - Trener - Pedagog. Podążam śladem kreatywności i magnetyzujących opowieści. W pracy naukowej zgłębiam temat twórczości organizacyjnej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie