Panuje opinia, że Grzegorz Hajdarowicz lubi - co w istocie przecież normalne i w pełni zrozumiałe - współpracować ze znajomymi. Na tej zasadzie pojawiła się krakowska naczelna "Przekroju".
Teraz zakupił "Presspublikę" wydawcę "Rzeczpospolitej" i "Uważam Rze".
Komentatorzy przekonani są że dojdzie do wymiany redakcji. Kto więc może zająć miejsce dotychczasowego naczelnego tych gazet? Pojawiły się różne sugestie. Ale ta giełda nazwisk ograniczała się tylko do tzw. "warszawki", począwszy od pozostawieniu Lisickiego (ale przy wymieceniu całej dotychczasowej ekipy), poprzez Krzysztofa Leskiego, aż po Wojciecha Maziarskiego i Tomasza Wołka.
Komentatorzy nie uwzględniali jednak w swoich rozważaniach potencjału krakowskiego, czyli osób znacznie bliższych Grzegorzowi Hajdarowiczowi.
Warto więc zwrócić uwagę na takie osoby, zwłaszcza na osoby z kręgu Skoczylasa-Beresia, którzy niedawno stworzyli stronę internetową (tu o niej więcej) do której poszukiwali ogłoszeniami dziennikarzy.
Stronę którą niemal natychmiast po inauguracji ni stąd ni z owąd reklamował (i to parokroć) minister Paweł Graś - rzecznik prasowy obecnego rządu.
Tym bardziej należy na te osoby zwrócić uwagę, że są to bliscy znajomi Grzegorza Hajdarowicza, z którymi także już współpracował
"Krakowska firma [Gremi Film Production] założona przez Grzegorza Hajdarowicza zadebiutowała w roli koproducenta u bokuBereś & Baron Media Productions, przy realizacji komedii "Zakochany Anioł" Artura Więcka w 2005 roku."
"Wciągnęła go [Hajdarowicza] bowiem produkcja filmów. A zaczęło się od przypadkowego spotkania w pociągu. Tak przynajmniej twierdzi Witold Bereś, dziennikarz, scenarzysta i producent filmowy. Wspólnie z reżyserem Arturem "Baronem" Więckiem miał już wtedy na koncie udany debiut fabularny "Anioł w Krakowie".
-Wpadliśmy na siebie z Grzegorzem Hajdarowiczem w wagonie restauracyjnym - opowiada Bereś. - Namówiłem go, żeby wszedł jako współproducent w nasz nowy projekt.
Ten nowy projekt to był "Zakochany anioł": ciepły, optymistyczny film, przyjęty przez widzów jeszcze lepiej niż pierwsza część. Bez Hajdarowicza może by nie powstał. "
* * *
Witold Bereś to dziennikarz który przez szereg lat "współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". Krótko był szefem publicystyki w TVP 1. Przez lata związany z radiem RMF, na łamach "Gazety Wyborczej" publikował satyryczne felietony pisane wspólnie zJerzym Skoczylasem. Wraz z Kazimierą Szczuką i Tomaszem Łubieńskim prowadził magazyn kulturalnyDobre książki.
Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku w formie wywiadu-rzeki, m.in. z Czesławem Kiszczakiem, Krzysztofem Kozłowskim orazJanuszem Onyszkiewiczem. W 2000wydał Czwartą władzę, zbiór tekstów o najważniejszych wydarzeniach medialnych w Polsce w latach 1989-1999".
* * *
Jerzy Skoczylas to krakowski dziennikarz który "Pod koniec lat 80. trafił do polskiej sekcji BBC i "Gazety Wyborczej". W latach 90. związany z RMF oraz felietonista w kilku czasopismach, m.in. "Press". Pod koniec dekady ponownie publikuje w "GW" – powstaje cykl satyrycznych felietonów pisanych wspólnie z Witoldem Beresiem.
Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym przygotowanego z Beresiem wywiadu-rzeki z Czesławem Kiszczakiem: Generał Kiszczak mówi prawie wszystko. Brał udział w napisaniu Erotycznych immunitetów Anastazji P.. Wspólnie zKrzysztofem Burnetką wydał książkę o Lechu Wałęsie Wałęsa. Ludzie. Epoka (2005).
* * *
Obaj w tym roku zostali odznaczeni przez prezydenta Bronislawa Komorowskiego Złotymi Krzyżami Zasługi w czasie uroczystości
* * *
Krzysztof Burnetko - " był dziennikarzem związanym z Tygodnikiem Powszechnym. Obecnie pisuje dla Polityki i prowadzi blog "W śniegu i po śniegu".
Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek, w tym kilku przygotowanych z Witoldem Beresiem w formie wywiadu-rzeki, m.in. z Krzysztofem Kozłowskim orazJanuszem Onyszkiewiczem. Razem opublikowali także tom poświęcony wybitnemu reporterowi Kapuściński: Nie ogarniam świata oraz rozmowę z księdzem Stanisławem Musiałem (Duchowny niepokorny). Wspólnie zJerzym Skoczylasem napisał książkę oLechu Wałęsie Wałęsa. Ludzie. Epoka (2005)."
* * *
Stanisław Mancewicz - "jest publicystą i felietonistą. Publikuje w "Tygodniku Powszechnym" oraz krakowskim wydaniu "Gazety Wyborczej".
* * *
Robert Makłowicz- "W latach 1993-2004był publicystą Gazety Wyborczej. Współpracował też z tygodnikami Wprost (2002-2005), Newsweek Polska (od 2005) i Przekrój. Swoje felietonyi książki pisze zazwyczaj wspólnie z Piotrem Bikontem.
W latach 1998-2008 był gospodarzem popularnego niedzielnego cyklureportażyPodróże kulinarne Roberta Makłowicza. Od 2008prowadzi w TVP 2 program telewizyjny Makłowicz w podróży."
Inne tematy w dziale Polityka