Zagłoba Zagłoba
2226
BLOG

Honorni...? Czy aby istotnie przeciw KOMOROWSKIEMU?

Zagłoba Zagłoba Polityka Obserwuj notkę 18

W ub. roku po latach starań środowisk opozycyjnych, ustanowiono odznaczenie Krzyż Wolności i Solidarności, który miał być nagrodą za dawną działalność. Już w czasie procesu ustanawania tego odznaczenia było wiadomo że prezydentem będzie Bronisław Komorowski i że to on będzie wręczał to oznaczenie przez najbliższe 5 lat. Nie słychać było wówczas głosów sprzeciwu przeciwko tej inicjatywie.

Dopiero gdy ruszyła machina procedury poporzedzajacej przyznawanie tego odznaczenia, kilku działaczy z Wybrzeża 16 maja br. ogłosiło List otwarty w którym poinformowali, że nie wyrażają zgody na to, by IPN wystąpił z wnioskiem o ich odznaczenie tym Krzyżem, bo przyznawany będzie przez Bronisława Komorowskiego (szerzej w tym wpisie)

Inny dawny działacz też z Wybrzeża, Roman Zwiercan, uznał to za moralny szantaż wobec innych potencjalnych osób zasługujących na to wyróżnienie, którzy w dodatku w znakomitej większości, nigdy żadnego najmniejszego nawet wyrazu uznania za tamtą działalność dotąd nie otrzymali (jego uzsadnienie we wcześniejszym wpisie).

Pogląd podobny do Zwiercana prezentowali już wcześniej  w dyskusji na Facebooku dawni działacze opozycji m.in.:
- Andrzej Kołodziej, który wypowiedział się najostrzej "A odznaczenia państwowe? Są nadawane w imieniu państwa i tylko państwu są przypisane. Kiedy wręczał mi takie Prezydent Kaczyński obok mnie stał Frasyniu i Bujak, których uważam za zdrajców. A jednak prezydent uważał inaczej. Wkrótce potem przyjaciele Michnika oddawali swoje odznaczenia bo zmienili zdanie o prezydencie. I taka demonstracja wydała mi sie śmieszna. A w tym przypadku wydaje mi się, że IPN jest najbardziej kompetentny w proponowaniu do odznaczeń państwowych ludzi pokrzywdzonych i zasłużonych. Nie rozumiem sensu tego protestu bo jest on wymierzony przeciw IPN. Ludzie, przecież to tylko prywatne zapytanie IPN a nie PROPOZYCJA Prezydenta. Przecież Komorowski nikomu z protestujących nie zaproponował żadnego odznaczenia! To tylko pretekst do wywołania zainteresowania własną osobą i ośmiesznie IPN."
 

- Agnieszka Romaszewska ("Uważam ze nieprzyjmowanie odznaczeń to małostkowy i w jakiejś mierze nawet antypanstwowy idiotyzm. I uważałam tak również wcześniej"), a także
 

- Maciej Galikowski ("Oceniam to dokładnie tak samo, jak zachowanie ludzi z kręgów Gazety Wyborczej, którzy obrażali się na państwo polskie, bo na jego czele stał Kaczyński. Odznaczenia są od państwa, nie od akurat rządzących. Wypinanie tyłka na polskie państwo nie jest zgodne z moimi zasadami patriotyzmu").



 Autorzy listu i naśladowcy -

odznaczeni orderami honorowo rezygnują ze zwykłego odznaczenia i wywierają presję innych

Spostrzeżenie Romana Zwiercana, że odmawiający przyjęcia Krzyża z rąk Komorowskiego, zostali już wcześniej odznaczeni, należy uzupełnić informacją, że w większości dostali oni już wyróżnienie znacznie wyższej rangi niż Krzyż Wolności i Solidarności (hierarchia orderów i odznaczeń zob. aneks na końcu tekstu).

Ten bowiem jest "jedynie" odznaczeniem państwowym, a przynajmniej 3 autorów listu dostało ordery, Wprawdzie wg wypowiedzi Nowaka dla PAP-u, kawalerami są już oni wszyscy:   on sam, jak i pozostali sygnatariusze listu otrzymali odznaczenia państwowe z rąk Lecha Kaczyńskiego", to jak mnie poinformował wczoraj Krzysztof Wyszkowski, on takiego orderu jeszcze nie otrzymał i dodał "o jakimś odznaczeniu kiedyś mnie zawiadomiono, ale nigdy nie wręczono". Na kolejne pytania czemu śp. Lech Kaczyński (ani wcześniejsi prezydenci, zwłaszcza Lech Wałęsa, w którego ) nie nadał mu orderu oraz jakie to było odznaczenie którego mu nie wręćzono, niestety nie zechciał już odpowiedzieć - odpisał tylko "Przepraszam, ale to już za wiele pytań".

Ponadto warto nadmienić że osoby sprzeciwiające się w większości, w przeciwieństwie do tysięcy innych na których teraz wywierają presję moralną, przez lata korzystali ze swojej pozycji. Zaś inicjator listu był nawet działaczem Platformy Obywatelskiej. I tak: 

Czesław Nowak , był m.in. dwukrotnie posłem (1989-1993), od 1995 dyrektorem Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk, a w latach 1998-2006 radnym miasta Gdańsk (do 2004 jako członek Platformy Obywatelskiej), był już wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001) i odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).
 

 

Alojzy Szablewski, był m.in. posłem (1991-1993), w latach 1970-1987 [sic!] uzyskał 14 dyplomów uznania za projekty statków, wyróżniony był m.in. odznaczeniem Polonia Mater Nostra Ert (1999), a w 2006 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.


  

Stanisław Fudakowski, był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). 

 

 

 

 

 Józef Raszewski, był odznaczony Krzyżem Semper Fidelis.

 

  Krzysztof Wyszkowski - latach 1990-1992 działał w Kongresie Liberalno Demokratycznym, był doradcą premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, następnie dyrektorem gdańskiego oddziału Krajowej Agencji Wydawniczej, a w 1992 r. doradca premieraJana Olszewskiego, potem koordynatorem Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch na Polskę północną. Od 1994 r. członkiem Zarządu spółki Srebrna, w 1997 r. pracownikiem Komisji Likwidacyjnej RSW. 

Klaudiusz Wesołek w latach 1998-2000 był pracownikiem Kancelarii Premiera RP Jerzego Buzka, potem pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w latach 2000-2001 pracował nad promowaniem rządowych ośrodków wypoczynkowych w Internecie. Był nagrodzony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001), medalem Za Udział w Strajku 1988 (2008). 

 


Joanna Radecka została już odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009 r.)
 

 

Dla dopełnienia obrazu warto jeszcze dodać, że - jak we wspomnianej dyskusji stwierdził  Andrzej Kołodziej, również zasłużony działacz opozycji z Wybrzeża -  "ci sami ludzie", którzy ogłaszają teraz sprzeciw, "w przeszłości czynnie popierali prezydenturę Wałęsy czy rządy Unii Demokratycznej czy Unii Wolności, /obecni politycy PO/. Więc jednak szli z nurtem współczesnej polityki i nie zawsze mieli rację. Dlatego ich takie mentorskie narzucanie własnego zdania i wzorowania się na Nich nie jest dla mnie przekonujące.[...] Myślę jednak, że przyniosło to szkodę raczej IPN a nie Komorowskiemu"

 

 

  

Po drugiej stronie - także odznaczeni orderami 

Należy od razu zauważyć, że jedynie Roman Zwiercan orderu jeszcze nie dostał, trzy pozostałe osoby wspierające (niezależnie od siebie) jego pogląd ordery już otrzymały.


 Roman Zwiercan, po 1991 r. wycofał się z aktywności społecznej, pracuje w prywatnej firmie; otrzymał odznakę Krzyż Solidarności Walczącej (2010)

 

 

 Andrzej Kołodziej  był przewodniczącym Rady Osiedla w rodzinnym Wielopolu (1994-1998), od lipca 2010 pełni funkcję prezesa Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna, otrzymał tytuły Honorowego Obywatela Miasta Gdańska (2000) i Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Zagórz (2005), odznakę Zasłużony Działacz Kultury (2001), odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) i uhonorowany odznaką Krzyż Solidarności Walczącej (2010).

Angieszka Romaszewska Od 1992 r. (z przerwą 2002-2004) pracuje w Telewizji Polskiej, była m.in. szefem reporterów i zastępcą szefa Wiadomości TVP, reporterem krajowym, wydawcą Wiadomości, reporterem międzynarodowym, zastępcą dyrektora TV Polonia ds. programowych, dyrektorem TV Polonia, dyrektorem Biełsat TV, p.o. dyrektora oddziału TVP w Białymstoku, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Maciej Gawlikowski był m.in. dziennikarz TVP, reporter i wydawcą "Kroniki Krakowskiej", korespondentem "Wiadomości", "Panoramy", "Teleekspresu" (1990–93), reporterem "Panoramy" (1992). współautorem i wydawcą "Puls dnia" (1994-1996), szefem Redakcji Informacji "TV Wisła" (1996-1997); został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009).


  

Czy było to słuszne?

Autorzy listu z 16 maja, którzy - przypomnijmy - byli już nagrodzeni orderami, nagłaśniając swoją odmowę przyjęcia Krzyża Wolności i Solidarności (wyróżnienia znacznie niższej rangi), postawili wszystkich potencjalnych odbiorców tego odznaczenia w bardzo nieprzyjemnej sytuacji. Przez swoją odmowę wywierają bowiem presję na innych.

Sprawili, że wielu z tych, którzy nierzadko wielokrotnie bardziej od nich na takie wyróżnienie zasłużyli, zrezygnuje z niego, o czym się już z mediów nie dowiemy, bo bywa, że są to osoby, których - mimo prawdziwej i wieloletniej działalności podziemnej nie opisuje Encyklopedia Solidarności, bo - jak trafnie zauważył R. Zwiercan - "nigdy nie wpisywali się w układ a już szczególnie jeśli nie zaistnieli medialnie i nie są rozpoznawalni".

A wszystkich tych, którzy zdecydują się podpisać zgodę, pozbawili resztek przyjemności odbioru tej nagrody za opozycyjną aktywność antyustrojową w latach 1956-1989.

Nagrody często pierwszej i jedynej za ich dawną działalność, pierwszego docenienia tego co robili w przeszłości.

 

PS.
Sprzeciw przeciwko przyznaniu im tych Krzyży Wolności i Solidarności, potwierdził tylko słuszność - jak się  okazuje niezauważonych dotąd - zmian (o czym w następnym wpisie) dokonanych przez ludzi prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zastawiona przez nich forma pułapki zadziałała i to bardzo skutecznie.

 

 

==================================================

Aneks

Krzyż Wolności i Solidarności (informacja ze strony Prezydenta RP)

Krzyż Wolności i Solidarności jest nagrodą dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r., na terytorium Polski co najmniej przez 12 miesięcy:

1. byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, lub

2. prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Krzyż Wolności i Solidarności nadaje się również osobom, które w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r. na terytorium Polski ze względu na prowadzoną działalność mającą na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej lub też ze względu na świadome uczestnictwo w działaniach i manifestacjach mających taki cel:

1. zostały zabite,

2. doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,

3. przez łączny okres co najmniej 30 dni były więzione, aresztowane, internowane lub w inny sposób pozbawione wolności,

4. zostały powołane na ćwiczenia wojskowe lub do odbycia zasadniczej służby wojskowej,

5. były pozbawione prawa lub możliwości wykonywania zawodu lub podjęcia pracy przez okres co najmniej 6 miesięcy,

6. zostały wydalone z wyższej uczelni lub szkoły na okres co najmniej 6 miesięcy.

Nie mają prawa do otrzymania Krzyża Wolności i Solidarności osoby:

1. które były pracownikami, funkcjonariuszami, żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa określonych w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 424, z późn. zm.), chyba że przedłożą dowody, że przed 4 czerwca 1989 r., bez wiedzy przełożonych czynnie wspierały osoby lub organizacje działające na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, albo

2. co do których w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zachowały się dokumenty wytworzone przez nie lub przy ich udziale, w ramach czynności wykonywanych przez nie w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy, o których mowa w pkt 1
 

 * * *

Kolejność polskich orderów i odznaczeń, wyznaczająca jednocześnie ich starszeństwo:

Ordery:
- Order Orła Białego 
- Order Wojenny Virtuti Militari - klasy od I do V 
- Order Odrodzenia Polski - klasy od I do V 
- Order Krzyża Wojskowego - klasy od I do III 
- Order Krzyża Niepodległości - klasy od I do II 
- Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - klasy od I do V 
- oznaki innych polskich orderów w kolejności ich otrzymania 
 

potem idą odznaczenia:
- Krzyż Walecznych 
- Krzyż Wojskowy 
- Krzyż Zasługi za Dzielność 
- Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami 
- Krzyż Wolności i Solidarności 
- Złoty Krzyż Zasługi 
- Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami 
- Srebrny Krzyż Zasługi 
- Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami 
- Brązowy Krzyż Zasługi 
- Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Morski Krzyż Zasługi z Mieczami, Lotniczy Krzyż Zasługi z Mieczami (równorzędne między sobą) 
- Wojskowy Krzyż Zasługi, Morski Krzyż Zasługi, Lotniczy Krzyż Zasługi (równorzędne między sobą) 
- Medal za Ofiarność i Odwagę 
- Złoty Medal za Długoletnią Służbę 
- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę 
- Brązowy Medal za Długoletnią Służbę 
- Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie 
- Gwiazdy 
- oznaki innych polskich odznaczeń w kolejności ich otrzymania 
- oznaki orderów i odznaczeń obcych państw w sposób określony przepisami tych państw 



 

 

Zagłoba
O mnie Zagłoba

Od stanu 48486 też:

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (18)

Inne tematy w dziale Polityka