Klub Wtorkowy tow intencji miejsce "w którym spotykałyby się osoby definiujące swoje poglądy jako konserwatywne, republikańskie lub po prostu prawicowe".
Jest w pewnym sensie odpowiedzią na widoczną wielką różnicę "w relacjach grup politycznych w Polsce: ludzie środowisk lewicowych czy lewicowo-liberalnych, bez względu na przynależność organizacyjną czy partyjną, zazwyczaj dobrze się znają, są ze sobą po imieniu, wiele o sobie wiedzą, znają więc wzajemnie swoje słabe i mocne strony oraz poglądy w szczegółowych sprawach.
Utrzymują stosunki towarzyskie, nauczyli się w związku z tym rozwiązywać konflikty międzyludzkie w sposób nie powodujący rozpadu organizacji do których należą.
Z tego wynika także łatwość tworzenia środowiskowych porozumień, inicjatyw i akcji społecznych czy politycznych.
Po tzw. prawej stronie jest zupełnie inaczej.Nawet w tak małym mieście jak Kraków, znają się - mniej więcej - liderzy największych organizacji ale ich członkowie już zazwyczaj nie. Znajomość liderów też ma raczej charakter dość oficjalny, a nie towarzyski.
W wyniku takiej właśnie obserwacji powstał pomysł klubu, który my, jego pierwsi członkowie, nazwaliśmy Klubem Wtorkowym.
Przede wszystkim ma to być miejsce wzajemnego poznawania się i nawiązywania osobistych znajomości a może również przyjaźni. Potrzeba takich działań jest zauważana przez wiele osób. Inicjatywy, których cele są zbieżne z naszymi zaczęły się pojawiać w ostatnich latach. "
"Zapraszamy wszystkich, którym podoba się taka koncepcja łączenia przyjemnego z pożytecznym, do przedstawienia swoich pomysłów na funkcjonowanie i rozwój idei Klubu Wtorkowego.
Co wtorek przy ulicy św. Tomasza 35 w Klubie Imbir o godz. 18 spotykają się sympatycy i członkowie Klubu wtorkowego. Zapraszamy wszystkich dla których takie myślenie jest bliskie.
Adam Kalita
www.klubwtorkowy.pl/o-klubie
Radę Klubu Wtorkowego stanowią:
Marian Banaś
Krzysztof Budziakowski
Artur Dmochowski
Adam Kalita
Paweł Kurtyka
Grzegorz Surdy
Józef Ratajczak
Jerzy Zięty
W najbliższy wtorek:
Klub wtorkowy zaprasza na spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim i prezentację książki "Ludzie dobrzy jak chleb". Książka wspomnienie o ludziach, których połaczyła troska o słabszych. Jak pisze ks. Tadeusz byli "Oni dobrzy jak chleb".
Zapraszamy we wtorek 25 stycznia o godz. 18 do Klubu Imbir - św. Tomasza 35.
Wstęp wolny
Ks. Isakowicz-Zaleski urodził się w 1956 w Krakowie w rodzinie kresowej. Duchowny archidiecezji krakowskiej, opiekun osób niepełnosprawnych, współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta.
W latach siedemdziesiatych i osiemdziesiatych współpracownik opozycji demokratycznej. Odznaczony za swoja działalność opozycyjna Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski. Poeta, pisarz i publicysta.
* * *
Ze spotkania Klubu Wtorkowego
Czy były alternatywy dla porozumień „Okrągłego Stołu”, czy Polacy potrafią wykorzystać odzyskaną wolność, ile zostało z dawnego zapału i patriotyzmu w krakowianach – na te i inne pytania starał się odpowiedzieć w Cafe Imbir, Paweł Chojnacki, autor książki "Ur. 1968. Notatki z ulic Krakowa 1988–1989".
www.dziennik.krakow.pl/pl/region/miasto-krakow/1108083-notatki-z-ulic-krakowa.html
Inne tematy w dziale Polityka