Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda
196
BLOG

Tego nie wiesz o POLSKIEJ szlachcie - „Dawna Rzeczpospolita na nowo odkryta” Radosław Siko

Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda Kultura Obserwuj notkę 2

Czy możliwe jest, żeby historia dawnej Polski była fascynująca, zabawna, mądra i zaskakująco aktualna? Radosław Sikora – historyk, doktor nauk humanistycznych, znany popularyzator dziejów Rzeczypospolitej – udowadnia, że tak. W swojej najnowszej książce „Dawna Rzeczpospolita na nowo odkryta” (wyd. Zona Zero ) zabiera czytelnika w podróż przez wieki – nie nudnym wykładem, ale pełnym życia zbiorem opowieści, anegdot, ciekawostek i szlacheckich realiów.

To historia, której nie znajdziesz w podręcznikach – ale której zdecydowanie powinieneś posmakować.

Rzeczpospolita – kraj, z którego uciekali chłopi… z Niemiec


W czasach, gdy Polacy masowo emigrują za chlebem, trudno wyobrazić sobie, że kiedyś było odwrotnie. A jednak. Sikora przypomina: w czasach I Rzeczypospolitej chłopi z Prus, Austrii czy Niemiec uciekali na nasze ziemie, szukając… wolności i bezpieczeństwa. Dlaczego? Bo mimo ustroju feudalnego, chłop w Polsce miał lepsze warunki życia, więcej jedzenia i pewniejsze jutro niż jego zachodni kuzyn. Nawet w XVIII wieku, już po pierwszym rozbiorze, chłopi z Galicji próbowali masowo przedostać się z powrotem do Polski – co Austriacy próbowali powstrzymać… wojskiem.

To tylko jeden z przykładów obalania mitów, które przez dziesięciolecia funkcjonowały w polskiej edukacji – często zbudowanych na propagandzie z czasów PRL.

Książka pisana z pasją – i dla ludzi


Radosław Sikora nie ukrywa swojego celu. Chce pisać o historii nie tylko dla akademików, ale dla każdego, kto choć trochę się nią interesuje. Dlatego książka jest lekka, gawędziarska, pełna barwnych opowieści i świetnie dobranych ilustracji. Jednocześnie nie brakuje w niej rzetelności – każda anegdota ma swoje źródło, a każda ciekawostka osadzona jest w kontekście epoki.

Jak mówi sam autor:

„Nie chodzi o to, żeby zanudzić czytelnika encyklopedyczną wiedzą. Chodzi o to, żeby poczuł tamtą epokę. A jak poczuje – to się zafascynuje.”

Szlachcic, chłop, Żyd, husarz – czyli kto tu rządził i kto jak żył


Jednym z największych atutów książki jest różnorodność perspektyw. Radosław Sikora pokazuje świat szlachty, jej etosu, stroju i obyczajów, ale też mówi o zamożnych chłopach, którzy żyli lepiej niż biedniejsi przedstawiciele szlachty. Wędruje po losach Żydów-arendarzy, kupców i mieszczan, pokazując realne relacje społeczne, a nie tylko suche schematy.

Jest tu też miejsce na opowieści o wojnach, husarii i wielkiej polityce – ale widziane z bardzo ludzkiej perspektywy. Jak ta historia porucznika husarskiego, który – w pełnym złotym rynsztunku – rzuca się na ratunek dowódcy tkwiącemu w bagnie. Takie obrazy zostają w głowie.

Polska łacina i chłop z brzuchem

Książka roi się od obrazków, które zostają z czytelnikiem na długo. Jak choćby ten: chłop, który zna łacinę – bo nauczył się, słuchając korepetytora syna szlachcica. Albo: otyły chłop jako symbol dobrobytu – bo w dawnej Polsce brzuch był oznaką zamożności, nie zaniedbania. To rzeczywistość, która nieraz zadziwia – ale tym bardziej fascynuje.

Dla kogo jest ta książka?


✅ Dla fanów historii – zarówno pasjonatów, jak i zupełnych laików.

✅ Dla nauczycieli – bo dostarczy im świetnych opowieści do lekcji.

✅ Dla młodzieży – która może dzięki niej pokochać historię Polski.

✅ Dla każdego, kto chce poczuć dumę z polskiej przeszłości, ale bez zadęcia i patosu.


Książka „Dawna Rzeczpospolita na nowo odkryta” do nabycia w księgarni kliknij TU >>


„Dawna Rzeczpospolita na nowo odkryta” to nie kolejna nudna książka o wielkich królach i traktatach. To barwna mozaika prawdziwego życia dawnej Polski, która bawi, uczy i wzrusza. Radosław Sikora pokazuje, że historia może być pasjonującą przygodą – wystarczy ją opowiedzieć z sercem.




Polecamy tę książkę każdemu, kto chce lepiej zrozumieć, kim byliśmy – i kim możemy być.

Bo Rzeczpospolita, choć dawna, wciąż potrafi inspirować.


image

Od debiutu w 1994 roku aż po dzień dzisiejszy wydawnictwo Fronda wydaje awangardowy kwartalnik oraz nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach: – publicystyka konserwatywno–prawicowa, – książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata, – literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie. Czytelnicy doceniają publikacje wydawnictwa Fronda za niezaprzeczalną wartość merytoryczną oraz wyrazistość. Nie byłoby to możliwe bez znakomitych autorów, takich jak: Gilbert Keith Chesterton, Szymon Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Tadeusz Płużański, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Piotr Gontarczyk. Z roku na rok wydawnictwo bardzo prężnie się rozwija i z małej oficyny, oferującej swoim odbiorcom wartościowe, aczkolwiek niszowe publikacje, stało się przedsiębiorstwem z ogromnym potencjałem, wydającym także bestsellery, takie jak: „Dziewczyny Wyklęte” Szymona Nowaka czy seria „Resortowe dzieci”. Fronda (w starofrancuskim proca) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na polskim rynku wydawniczym. Obecnie, oprócz książek i kwartalnika Fronda Lux wydawanych przez FRONDA PL Sp. z o.o., funkcjonuje całkowicie niezależny, prowadzony przez inną firmę portal Fronda.pl.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura