Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda
72
BLOG

Sławomir Koper o Kresach: Fascynujące losy Polaków na Litwie i Białorusi

Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Sławomir Koper, znany popularyzator historii i autor licznych opracowań o polskich Kresach, powraca z kolejnym tomem cyklu „Ostatnie polskie lata”. Tym razem kieruje swoją uwagę ku terenowi współczesnej Litwy i Białorusi, zagłębiając się w losy Polaków, którzy przez wieki kształtowali kulturę, społeczeństwo, a nawet politykę tych ziem. Koper, dzięki umiejętności łączenia szczegółowej wiedzy historycznej z pasją opowiadania, ponownie tworzy książkę, która przyciąga nie tylko miłośników historii, lecz także tych, którzy poszukują fascynujących opowieści o jednostkach, których życie i działalność wykraczały poza granice Polski.

Autor w „Najbliższych Kresach” przedstawia sylwetki wybitnych Polaków, których życie było nierozerwalnie związane z historią Wileńszczyzny i terenów dzisiejszej Białorusi. Znajdziemy tu biograficzne fragmenty o Stanisławie Moniuszce, który swoje pierwsze kroki w muzyce stawiał w Wilnie i Mińsku. Dowiadujemy się o Ignacym Józefie Kraszewskim, który założył pismo „Athenaum”, oraz o artyście Napoleonie Ordzie, mistrzu szkiców architektonicznych, który swoją twórczością uwiecznił wiele kresowych pejzaży i zabytków.

Książka porusza również temat osób związanych z politycznymi i społecznymi zmianami na Kresach. Koper przywołuje historię Bulwaru Aleksandryjskiego w Wilnie, gdzie znajdowała się tajna drukarnia „Robotnika” – organu Polskiej Partii Socjalistycznej, a także kontrowersyjnego procesu brzeskiego, w którym pozbyto się opozycji parlamentarnej II RP. Książka nie unika trudnych tematów, takich jak obóz w Berezie Kartuskiej, przedstawiony jako „hańba demokracji” – miejsce, które miało stanowić narzędzie represji w II Rzeczypospolitej.


Książka "Najbliższe Kresy. Ostatnie polskie lata" dostępna w sprzedaży na stronie księgarni Salon24 >>


Koper przedstawia także sylwetki znanych artystów, takich jak Melchior Wańkowicz, Zofia Nałkowska czy Władysław Broniewski, opisując ich młodzieńcze lata i wpływ, jaki kresowe środowisko miało na ich późniejszą twórczość. Fascynującym wątkiem są losy Sergiusza Piaseckiego i Czesława Miłosza oraz ich napięte relacje. Znajdziemy tu także postaci Czesława Niemena i Władysława Kozakiewicza – ostatnich repatriantów kresowych, którzy przywożą ze sobą pamięć o dawnych Kresach.

„Najbliższe Kresy” to więcej niż zbiór anegdot czy opowieści biograficznych – to próba ukazania pełnego obrazu życia Polaków na Litwie i Białorusi, ich sukcesów, wpływów, ale i dramatów. Dzięki barwnym opisom, szerokiemu kontekstowi i bogatej faktografii, Koper tworzy książkę, która nie tylko wprowadza w klimat dawnego Wilna czy Grodna, ale i angażuje czytelnika, budząc refleksje nad historią i tożsamością.



Od debiutu w 1994 roku aż po dzień dzisiejszy wydawnictwo Fronda wydaje awangardowy kwartalnik oraz nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach: – publicystyka konserwatywno–prawicowa, – książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata, – literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie. Czytelnicy doceniają publikacje wydawnictwa Fronda za niezaprzeczalną wartość merytoryczną oraz wyrazistość. Nie byłoby to możliwe bez znakomitych autorów, takich jak: Gilbert Keith Chesterton, Szymon Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Tadeusz Płużański, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Piotr Gontarczyk. Z roku na rok wydawnictwo bardzo prężnie się rozwija i z małej oficyny, oferującej swoim odbiorcom wartościowe, aczkolwiek niszowe publikacje, stało się przedsiębiorstwem z ogromnym potencjałem, wydającym także bestsellery, takie jak: „Dziewczyny Wyklęte” Szymona Nowaka czy seria „Resortowe dzieci”. Fronda (w starofrancuskim proca) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na polskim rynku wydawniczym. Obecnie, oprócz książek i kwartalnika Fronda Lux wydawanych przez FRONDA PL Sp. z o.o., funkcjonuje całkowicie niezależny, prowadzony przez inną firmę portal Fronda.pl.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura