Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda
90
BLOG

Jacek Bartosiak razem z Jacekim Komudą i Markiem Budziszem rozmawiają o Pierwszej Rzeczpos

Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fronda Kultura Obserwuj notkę 1

Na półkach księgarni wkrótce pojawi się wyjątkowa pozycja: książka napisana przez trzy wybitne postaci – pisarza, historyka oraz specjalistów od geopolityki – która stawia sobie za cel odczytanie współczesnych wydarzeń przez pryzmat przeszłości. Autorzy zgłębiają dziedzictwo Rzeczypospolitej Obojga Narodów, sięgając do tradycji republikańskich oraz sztuki wojennej, która przez wieki kształtowała świadomość regionu. Co więcej, ich książka podejmuje próby odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn sukcesów i upadków dawnej Rzeczypospolitej, analizując także to, czego współczesna Polska mogłaby się uczyć od swoich przodków.

Republikański duch Rzeczypospolitej Obojga Narodów a geopolityczne wyzwania

Rzeczpospolita Obojga Narodów – historyczne państwo obejmujące dzisiejsze terytoria Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi, a częściowo nawet Łotwy – była potęgą regionalną, opartą na fundamencie republikańskiej wolności. Jednak dziedzictwo to, jak twierdzą autorzy książki, pozostaje dziś niemal zapomniane, wzbudzając niepokój wśród polityków, którzy obawiają się powrotu do idei, które mogłyby stanowić fundament silnego państwa opartego na tożsamości i dumie narodowej. Współczesna geopolityka z trudnością mieści w sobie republikańskie wartości dawnej Korony i Litwy, oparte na unikalnym poczuciu wolności i braterstwa.

Autorzy starają się rozwinąć tę myśl, zwracając uwagę na fakt, że historia I Rzeczypospolitej stanowi potencjalnie niewygodny temat dla współczesnych polityków. Jak mówi Jacek Komuda, „naród pozbawiony własnej historii, poczucia dumy i tożsamości, staje się łatwym przedmiotem manipulacji”. W jego przekonaniu, to właśnie brak świadomości historycznej prowadzi do podatności na obce wpływy i utraty niezależności.


Książka "Rozmowy o Pierwszej Rzeczypospolitej" dostępna w sprzedaży na stronie księgarni Salon24 >>


Historia jako lustro współczesności

Książka jest nie tylko przeglądem faktów i wydarzeń – autorzy wnikają głęboko w mechanizmy sukcesów i porażek Rzeczypospolitej, aby pokazać ich uniwersalność w kontekście współczesnych dylematów geopolitycznych. W szczególności Jacek Bartosiak, jeden z autorów, wskazuje na doniosłość przemyśleń o Polsce, toczonych w historycznym dworze szlacheckim na Podkarpaciu. „Początek drugiej dekady XXI wieku, szaleje wojna na wschodzie, świat się trzęsie w posadach, wielkie dylematy geopolityczne Polski wracają jak zły szeląg” – pisze Bartosiak, sugerując, że burzliwe losy I Rzeczypospolitej mogą stanowić cenne źródło refleksji.

Duch wolności i potęga regionalna

W książce znajdziemy także komentarze Marka Budzisza, który porównuje historię Rzeczypospolitej do współczesnych problemów Europy Wschodniej. Autor zwraca uwagę na przemyślenia Władimira Putina dotyczące Ukrainy i Polski, podkreślając, że duch wolności Rzeczypospolitej zawsze budził niechęć Moskwy. „Gdyby Moskale zaakceptowali fakt, że można zbudować silne regionalne mocarstwo oparte na fundamencie wolności, oznaczałoby to kres ich Imperium” – pisze Budzisz, wskazując na fundamentalne różnice między modelem państwa opartego na wolności a imperialnymi dążeniami Rosji.

Wnioski i inspiracje na przyszłość

Autorzy, poprzez ukazanie losów Rzeczypospolitej, starają się odpowiedzieć na pytanie, jakie nauki możemy wyciągnąć z przeszłości. Czy warto wracać do idei republikańskich? Czy współczesna Polska ma przed sobą inne wyzwania niż Rzeczpospolita Obojga Narodów, czy też może warto spojrzeć na świat z szerszej perspektywy, uwzględniając te same dylematy geopolityczne? Książka jest zaproszeniem do głębokiej refleksji nad historią, która, choć miniona, nie przestaje wpływać na kształt naszej rzeczywistości.

Zapowiada się więc niezwykła publikacja – nie tylko dla miłośników historii, lecz także dla wszystkich, którzy interesują się geopolityką i poszukują w niej inspiracji do budowy silnego i niezależnego państwa.


image

Od debiutu w 1994 roku aż po dzień dzisiejszy wydawnictwo Fronda wydaje awangardowy kwartalnik oraz nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach: – publicystyka konserwatywno–prawicowa, – książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata, – literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie. Czytelnicy doceniają publikacje wydawnictwa Fronda za niezaprzeczalną wartość merytoryczną oraz wyrazistość. Nie byłoby to możliwe bez znakomitych autorów, takich jak: Gilbert Keith Chesterton, Szymon Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Tadeusz Płużański, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Piotr Gontarczyk. Z roku na rok wydawnictwo bardzo prężnie się rozwija i z małej oficyny, oferującej swoim odbiorcom wartościowe, aczkolwiek niszowe publikacje, stało się przedsiębiorstwem z ogromnym potencjałem, wydającym także bestsellery, takie jak: „Dziewczyny Wyklęte” Szymona Nowaka czy seria „Resortowe dzieci”. Fronda (w starofrancuskim proca) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na polskim rynku wydawniczym. Obecnie, oprócz książek i kwartalnika Fronda Lux wydawanych przez FRONDA PL Sp. z o.o., funkcjonuje całkowicie niezależny, prowadzony przez inną firmę portal Fronda.pl.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura