Ostatnie lata dobitnie wykazały, że współczesna Rosja jest państwem dysfunkcyjnym. Jednak profesjonalizm jej dyplomacji potrafił rekompensować sprawcze i polityczne koszty niedoskonałego funkcjonowania państwa rosyjskiego.
Dzięki dyplomacji Rosja od stuleci konsekwentnie grała powyżej swoich faktycznych możliwości. Aktywność dyplomatyczna gwarantowała zawsze umocnienie rosyjskiej potęgi, przy zdecydowanie niższych kosztach, niż przy otwartej interwencji zbrojnej, podejmowanej przez armię, tradycyjnie przeżartą korupcją i modernizowaną tylko na papierze.
Prowadziło to nieuchronnie do paradoksu, w którym wizja siły i sprawczości Rosji, skutecznie kreowana przez dyplomację na użytek zewnętrzny, z powodu jej dysfunkcji wewnętrznych, zupełnie nie odpowiadała rzeczywistości. Już od wojny rosyjsko-japońskiej…
Książka Michała P. Sadłowskiego przedstawia sylwetki szefów dyplomacji rosyjskiej i sowieckiej XX i XXI wieku. To unikatowa pozycja nie tylko na rynku polskim. Każdy, kto interesuje się rosyjską polityką zagraniczną, powinien się z nią zapoznać.
Dr Krzysztof Rak
Historyk dyplomacji, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych.
Książką Michała Sadłowskiego pozwala zrozumieć fenomen rosyjskiej dyplomacji, która zachowuje przedziwną ciągłość niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z okresem rządów carskich, latami stalinowskiego terroru, odwilży, zastoju, pierestrojki, zbliżenia z Zachodem, czy też wreszcie współczesnej antyzachodniej krucjaty. W Rosji, jak się okazuje, może zmieniać się wszystko i zarazem nie zmieniać się nic.
Witold Jurasz
Dziennikarz Onetu, b. dyplomata
Od debiutu w 1994 roku aż po dzień dzisiejszy wydawnictwo Fronda wydaje awangardowy kwartalnik oraz nietuzinkowe książki w trzech głównych kategoriach: – publicystyka konserwatywno–prawicowa, – książki historyczne odkłamujące historię Polski i świata, – literatura katolicka podawana w nowatorskiej formie. Czytelnicy doceniają publikacje wydawnictwa Fronda za niezaprzeczalną wartość merytoryczną oraz wyrazistość. Nie byłoby to możliwe bez znakomitych autorów, takich jak: Gilbert Keith Chesterton, Szymon Nowak, Sławomir Cenckiewicz, Tadeusz Płużański, Dorota Kania, Jerzy Targalski, Maciej Marosz, Piotr Gontarczyk. Z roku na rok wydawnictwo bardzo prężnie się rozwija i z małej oficyny, oferującej swoim odbiorcom wartościowe, aczkolwiek niszowe publikacje, stało się przedsiębiorstwem z ogromnym potencjałem, wydającym także bestsellery, takie jak: „Dziewczyny Wyklęte” Szymona Nowaka czy seria „Resortowe dzieci”. Fronda (w starofrancuskim proca) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na polskim rynku wydawniczym. Obecnie, oprócz książek i kwartalnika Fronda Lux wydawanych przez FRONDA PL Sp. z o.o., funkcjonuje całkowicie niezależny, prowadzony przez inną firmę portal Fronda.pl.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura