369
BLOG
Łaska Unii na pstrym koniu jeździ
BLOG
Poczytajcie sobie, co się stanie, gdybyście się ośmielili nie słuchać Słońca Peru, wybrać kogo innego, naprawdę pilnować granicy z Białorusią albo nie wpuszczać przydzielanych wam przymusowo migrantów przemieszczanych z Niemiec, Włoch, Grecji i Hiszpanii w liczbie według uznania Komisji Europejskiej. No cóż. Głosowaliście jak głosowaliście.
https://www.bbc.com/news/articles/clww729180po
Trybunał UE nakłada na Węgry karę w wysokości 200 mln euro za politykę azylową
Najwyższy sąd Unii Europejskiej nałożył na Węgry grzywnę w wysokości 200 mln euro (169 mln funtów) za nieprzestrzeganie unijnej polityki azylowej.
Sąd orzekł również karę w wysokości 1 miliona euro dziennie, dopóki Węgry nie zmienią swojej polityki.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że Budapeszt naruszył wyrok z 2020 r., w którym Trybunał stwierdził, że Węgry naruszyły prawo UE, zmuszając osoby ubiegające się o azyl do udania się do Belgradu lub Kijowa w celu ubiegania się o zezwolenie na wjazd na Węgry.
Premier Węgier Viktor Orbán w poście w serwisie X stwierdził, że grzywna za „obronę granic Unii Europejskiej” jest „skandaliczna i nie do przyjęcia” oraz stwierdził, że „wydaje się, że nielegalni migranci są dla brukselskich biurokratów ważniejsi niż ich własni europejscy obywatele”.
Węgry zajęły twarde stanowisko w sprawie migrantów spoza UE, odkąd w 2015 r. do kraju przybyło ponad milion osób, z czego większość uciekała przed wojną w Syrii. Rząd węgierski wzniósł płoty graniczne i próbował uniemożliwić wielu osobom przekraczanie granicy.
Prawo UE stanowi , że każda osoba uciekająca przed prześladowaniami w swoim kraju ma prawo zwrócić się o ochronę międzynarodową i nie może zostać wydalona do domu, jeżeli istnieje poważne ryzyko śmierci lub tortur.
W czwartkowym komunikacie prasowym Trybunał UE stwierdził, że Węgry „celowo” unikały stosowania polityki UE, a ich niepowodzenie „stanowi bezprecedensowe i niezwykle poważne naruszenie prawa UE”.
Porażka polegała na tym, że kraj bezprawnie przetrzymywał osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową i nie respektował ich prawa do pozostania na Węgrzech do czasu wyczerpania środków odwoławczych w sprawie ich wniosku – stwierdził sąd.
Trybunał stwierdził, że nieprzestrzeganie przez Węgry prawa UE przerzuciło odpowiedzialność na inne kraje UE i podważyło solidarność.
Nowa polityka UE w sprawie azylu, której celem jest przyspieszenie procesu azylowego, wymaga od krajów członkowskich przyjęcia tysięcy migrantów z krajów „pierwszej linii”, takich jak Włochy, Grecja i Hiszpania, albo zapewnienia zamiast tego dodatkowych funduszy lub zasobów.
W odpowiedzi Węgry oświadczyły, że nie będą przyjmować żadnych nielegalnych migrantów, niezależnie od jakiegokolwiek paktu.
Węgry obejmą rotacyjną prezydencję w UE 1 lipca.
Inne tematy w dziale Polityka