533
BLOG
Odwołanie generała - czyja inicjatywa?
BLOG
Czy SKW spowodowała odwołanie dowódcy Eurokorpusu na żądanie FSB? Technicznie, umowa SKW-FSB podpisana 11 września 2013 r. w Petersburgu za zgodą premiera Donalda Tuska może być uważana za nadal obowiązującą, ponieważ nie zostala rozwiązana w trybie przewidzianym przez art.11 umowy.
Tym bardziej, że zastępcą szefa SKW jest obecnie płk Krzysztof Dusza, osobiście zaangażowany w zawarcie umowy SKW-FSB, a premierem jest Donald Tusk, który zawarcie tej umowy zaaprobował.
Artykuł 2 umowy stanowi:
A zatem, SKW może być zobowiązana umową z dn. 11 września 2013 r. do podjęcia kroków wobec polskiego generała, jeśli jego działalność w strukturach NATO i w polskich siłach zbrojnych zostanie uznana przez FSB za skierowaną przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej siłom zbrojnym.
Polskie instytucje wojskowe i wywiadowcze na ogół nie popełniają błędów w języku ojczystym. Lapsusy językowe, rusycyzmy i błędy ortograficzne w tekście umowy sugerują, że umowę napisali Rosjanie, przetłumaczyli z błędami na język polski i przywieźli gotową do podpisania, natomiast Polacy nie mieli nawet tyle do powiedzenia w sprawie jej zawartości, by skorygować przed podpisaniem błędy językowe i ortograficzne w polskojęzycznej wersji umowy.
(poprawnie pol.'FEDERALNĄ')
(poprawnie pol. 'obu Państw')
(ros. 'SEKRETNO', poprawnie pol.'TAJNE')
...
(poprawnie pol. 'uzgodniły co następuje')
Inne tematy w dziale Społeczeństwo