522
BLOG
Karma Obywatelska Radka Sikorskiego
BLOG
MInistra Radka Sikorskiego właśnie dopada karma obywatelska, za antypolonijną 'pułapkę paszportową' jego pomysłu, oraz za całokształt knucia, jakie doprowadziło do akredytacji Marka Brzezinskiego, przyjaciela domu Applebaum/Sikorski od 2002 roku, jako ambasadora USA w Warszawie.
Radosław Sikorski zwierzył się zachwyconej nim widowni w waszyngtońskim think-tanku Atlantic Council, że jego syn służy obecnie w amerykańskim wojsku, po czym ugryzł się w język. Za późno.
Nie wiemy co prawda, który z dwóch synów Sikorskiego służy w amerykańskich siłach zbrojnych, Aleksander Kazimierz (ur.1997) czy Tadeusz Oktawian (ur.2001).
Wiemy natomiast, że służba w obcym wojsku lub organizacji wojskowej może być podjęta przez obywatela polskiego tylko za osobistą, indywidualną zgodą ministra obrony narodowej. Służba w obcej armii bez uzyskania takiej zgody jest przestępstwem z art.144 kk, ściganym z urzędu, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Art. 144: Podjęcie służby w obcym wojsku lub wojskowej służbie najemnej.
§ 1. Kto, będąc obywatelem polskim, przyjmuje bez zgody właściwego organu obowiązki wojskowe w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Wydaje się raczej wątpliwe, by młody Sikorski zwracał był się z podaniem o taką zgodę do ministra Mariusza Błaszczaka lub jego poprzednika, Antoniego Macierewicza. Wszak byli to ministrowie pisowscy, a zatem nieprzyjacielscy.
Poza tym, papierologia wymagana przy takim podaniu może normalnego człowieka przyprawić o wylew lub zawał.
Zgody na służbę w obcym wojsku minister obrony narodowej udziela w drodze decyzji administracyjnej, po przeprowadzeniu wieloetapowej procedury zakładającej m.in. konieczność zasięgnięcia opinii innych ministerstw.
Obywatel chcący podjąć służbę wojskową w obcym wojsku musi złożyć do ministra obrony narodowej pisemny wniosek o udzielenie zgody. Wnioskodawca zobowiązany jest wskazać nazwę obcego wojska lub obcej organizacji wojskowej, państwo, w którym będzie pełniona służba, zamierzony czas pełnienia służby oraz przewidywany czas rozpoczęcia służby.
Do wniosku trzeba dołączyć:
zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego;zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego o braku zaległości podatkowych;zaświadczenie właściwego oddziału ZUS lub KRUS o braku zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne;zaświadczenie z Krajowego Rejestru Sądowego o niefigurowaniu w rejestrze dłużników niewypłacalnych;dowód wniesienia opłaty skarbowej.
Obywatele polscy zamieszkujący lub przebywający czasowo powyżej 3 miesięcy za granicą składają wniosek adresowany do ministra obrony narodowej w polskim konsulacie.
Ależ mój syn jest obywatelem amerykańskim, odwalcie się od niego! – zakrzyknie Anne Applebaum. Istotnie, Aleksander Władysław Sikorski i Tadeusz Oktawian Sikorski są obywatelami amerykańskimi. Także obywatelami amerykańskimi.
Obaj są z mocy prawa polskiego podwójnymi obywatelami amerykańskimi i polskimi.
Dz. Ust. 2012 poz. 16:
Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim
Art. 14. Małoletni nabywa obywatelstwo polskie przez urodzenie, w przypadku gdy co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim
Ekwiwalentne postanowienia znajdują się również w poprzednio obwiązującej ustawie o obywatelstwie polskim z 1962 r. z późniejszymi zmianami.
W bieżącej ustawie nie ma od tego wyjątków. W ustawie z 1962 r. był jeden wyjątek, o którym niemal nikt nie wiedział.
Jeżeli jedno z rodziców posiadało tylko obywatelstwo obce, a drugie tylko obywatelstwo polskie, lub polskie i inne (czyli podwójne obywatelstwo), rodzice mogli złożyć wspólne oświadczenie przed konsulem RP lub w urzędzie wojewódzkim, wybierając dla dziecka obywatelstwo wyłącznie obce. Należało to jednak uczynić w nieprzekraczalnym terminie trzech miesięcy od daty urodzenia dziecka. Jeśli takie oświadczenie nie wpłynęło w terminie, dziecko automatycznie nabywało obywatelstwo polskie.
Ponieważ nie sądzę, że Radek Sikorski i Anne Applebaum wspólnie pofatygowali się z niemowlęciem do polskiego konsulatu – dwukrotnie, w 1997 i 2001 roku – to synowie Sikorskiego mają obywatelstwo polskie po ojcu. Oczywiście mają również amerykańskie.
Ponieważ podwójny obywatel jest z mocy prawa traktowany na terytorium RP jako obywatel wyłącznie polski, syn Sikorskiego służący w armii amerykańskiej powinien się poważnie zastanowić przed ewentualnym przyjazdem do Polski na urlop z jednostki, ponieważ podlega ściganiu z urzędu za przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia.
Chyba że uzyskał zawczasu pisemne zezwolenie ministra Błaszczaka lub ministra Macierewicza na zaciągnięcie się do armii amerykańskiej, albo został przez swoich rodziców zaniesiony do konsulatu jako niemowlę w wieku poniżej 3 miesięcy.
PS.Sikorski chyba odmłodniał w drodze z ONZ do Atlantic Council. Trzy dni wcześniej wyglądał tak:
Inne tematy w dziale Polityka