Stary Wiarus Stary Wiarus
1543
BLOG

Georgette za TVN i Markiem Brzezińskim

Stary Wiarus Stary Wiarus USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 72

Była współpracowniczka byłego prezydenta Donalda Trumpa wyjawiła, że to Mark Brzeziński ma największe szanse na objęcie funkcji ambasadora USA w Warszawie. 

https://www.salon24.pl/newsroom/1149818,mosbacher-gani-pis-za-ustawe-lex-tvn-ale-i-tuska-to-oburzajace



Nie bardzo wiadomo, kogo obecnie reprezentuje p. Georgette Mosbacher i dlaczego jej osobiste zdanie w kwestii wyboru ambasadora USA w Warszawie ma mieć jakąkolwiek wagę, ale tak czy owak – bredzi.


Mark Brzeziński, 56-letni syn Zbigniewa Brzezińskiego (1928-2017), przyjaciel Radka Sikorskiego i Anny Applebaum, już raz był kandydatem na ambasadora USA w Warszawie, w 2009 roku.

Na przeszkodzie nominacji stanął jego udział  w 2004 roku w nielegalnym lobbyingu za postulatami polityki zagranicznej III RP w imieniu Aleksandra Kwaśniewskiego – bez wymaganej amerykańskim prawem rejestracji FARA jako agenta obcego  wpływu.

Jednym z doradców grupy lobbingowej w której brał udział Mark Brzeziński, był Radek Sikorski.

https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/17083,mark-brzezinski-ambasadorem-usa-w-warszawie-doprawdy

Obecnie, Mark też nie zostanie ambasadorem USA w Warszawie, ponieważ State Department, choć z opóźnieniem, zdał sobie sprawę, że Brzeziński posiada podwójne obywatelstwo Polski i USA. Obywatelstwo polskie posiada, zgodnie z polskim prawem, na skutek odziedziczenia tego obywatelstwa po ojcu.

Zbigniew Brzeziński nabył obywatelstwo polskie na skutek urodzenia 28 marca 1928 roku z obojga rodziców obywateli polskich - ojca, przedwojennego polskiego dyplomaty Tadeusza Brzezińskiego i matki Leonii Brzezińskiej z domu Roman. Nigdy się go nie zrzekł, pomimo naturalizacji w USA w 1958 roku. 

Zbigniew Brzeziński rownież nie utracił polskiego obywatelstwa w wyniku naturalizacji jako obywatel amerykański, ponieważ przedwojenna polska ustawa z 1920 r., która przewidywała automatyczną utratę obywatelstwa polskiego w razie nabycia obywatelstwa obcego, utraciła moc w 1951 roku.


Ten szczegół stanowi barierę nie do pokonania, tak politycznie jak i prawnie. Polskie prawo stanowi, że podwójnego obywatela na terytorium RP uważa się za obywatela wyłącznie polskiego.

W konsekwencji, Polska nie może przyznać Markowi Brzezińskiemu immunitetu dyplomatycznego bez zmiany Konstytucji.

Z powodu konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa, jest konstytucyjnie niemożliwe wyłączenie obywatela polskiego na terytorium RP spod jurysdykcji polskiego prawa.

Nie wspominając już o politycznie krępującej sytuacji funkcjonowania obywatela polskiego jako ambasadora obcego państwa w Polsce.



https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/1138446,dlaczego-mark-brzezinski-nie-moze-zostac-ambasadorem-usa-w-polsce

https://www.salon24.pl/u/wtemaciemaci/1138721,jeszcze-o-podwojnym-obywatelstwie-marka-brzezinskiego





emigrant (nie mylić z gastarbeiterem)       

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (72)

Inne tematy w dziale Polityka