#wsm ochota, #warszawska spółdzielnia mieszkaniowa ochota, #wsm ochota członkowie dla członków facebook
Ponad dziesięć lat temu spółdzielcy z czterech budynków przy ulicy Racławickiej na Ochocie powiedzieli „dość” podwyżkom!
Spółdzielcy zwrócili się do sądu w związku z narzuconymi opłatami czynszowymi przez ówczesne władze WSM „Ochota”. Lokatorzy poszczególnych lokali nie zgadzali się na podwyżki czynszów, dlatego wnieśli powództwo do sądu. W ramach tej sprawy wykonałem fotodokumentację budynków oraz garaży podziemnych, a następnie aktywnie uczestniczyłem w dalszych działaniach związanych z procesem. W trakcie postępowania ujawniono także inne nieprawidłowości, m.in. brak remontów i napraw, pogarszający się stan nieruchomości i warunków zamieszkania, a także niejasne wydatki. Po sądowej batalii oraz analizie dokumentacji dotyczącej poniesionych kosztów przez WSM w tym kosztów globalnych Spółdzielni, w czerwcu 2016 roku członkowie wspomnianych budynków zawarli ugodę sądową z WSM „Ochota”. Pamiętam okoliczności jej zawarcia – byłem tego dnia w sądzie. W trakcie procesu i po jego zakończeniu ujawniono szokujące zaniedbania, co skłoniło mieszkańców do zgłoszenia spraw do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego m.st. Warszawy, Straży Pożarnej, Policji oraz innych instytucji w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi nieruchomości należących do zasobów WSM „Ochota”. Gdyby nie determinacja poszczególnych osób w tym moja, była by tragedia, w ostatniej chwili uratowaliśmy budynki.
Na mocy postanowienia sądu (ugody) WSM „Ochota” zobowiązała się m.in. do zapewnienia udziału dwóch przedstawicieli osiedla „Racławicka” w procesach przetargowych – w tym jednego wskazanego w ugodzie członka spółdzielni. Drugiego przedstawiciela wybrano w wyborach w WSM „Ochota” spośród członków spółdzielni i ich rodzin z nieruchomości objętych ugodą. Tym drugim przedstawicielem zostałem ja w dniu 5 września 2016 roku.
Na mocy ugody sądowej Spółdzielnia również zobowiązuje się zapewnić przedstawicielom osiedla „Racławicka”:
• uczestniczyć w przygotowaniach i prowadzeniu przetargów,
• brać udział w komisji przetargowej i wyborze najkorzystniejszych ofert na wszelkie prace remontowe dotyczące osiedla,
• bezterminowo kontrolować koszty oraz ustalać stawki opłat,
• udział w kontroli jakości odbieranych robót.
Niestety, od kilku lat ugoda w tym zakresie nie była realizowana. Nikt mnie nie wzywał do udziału w kontroli kosztów ani ustalania stawek opłat dla budynków „Racławicka” będących w zasobach WSM „Ochota” przed podjęciem uchwał o podwyżkach. Po objęciu stanowiska przez nowego prezesa WSM „Ochota”, pana r. pr. Michała Wąsowicza, spotkałem się z nim w pierwszej połowie lutego 2025 roku, następnie przekazałem prezesowi postanowienie sądu wraz z protokołem potwierdzającym mój wybór na przedstawiciela budynków, w celu wznowienia realizacji ugody sądowej. To jednak spółdzielnia, jako strona postępowania oraz zarządca budynków, powinna wezwać mnie do wykonywania moich obowiązków – to nie ja odpowiadam za przekazanie stanu spraw sądowych nowemu prezesowi, a najważniejsze co z nich wynika. Niemniej jednak przekazałem niezbędne dokumenty.
Dnia 26 marca 2025 roku niestety otrzymaliśmy informację o podwyżce czynszów. W treści zawiadomienia o wysokości opłat dla lokali napisano, że:
„Po zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą uchwałą nr 10/2025 z dnia 24.02.2025 r. Zarząd WSM „Ochota” podjął uchwałę obowiązującą od 01.07.2025 r. w sprawie miesięcznej stawki opłat za lokale mieszkalne dla członków Spółdzielni…
Dodatkowo, Zarząd WSM „Ochota” przyjął uchwałę nr 25/2025, również obowiązującą od 01.07.2025 r., dotyczącą miesięcznej stawki za miejsce postojowe dla członków Spółdzielni.
Uchwały te zostały podjęte bez wcześniejszego udziału przedstawicieli osiedla „Racławicka” na mocy ugody sądowej w kontroli kosztów i ustalaniu stawek opłat – nikt mnie nie wezwał do wykonania postanowień ugody przed wprowadzeniem podwyżek.
Co dalej?
• W jaki sposób przedstawiciele osiedla „Racławicka” mogą przystąpić do wykonywania swoich obowiązków i w jakim terminie?
• Dlaczego podwyżka nie została skonsultowana z przedstawicielami?
• Kiedy spółdzielnia zacznie realizować postanowienia ugody?
• Co obecny Zarząd WSM „Ochota” zamierza uczynić, żeby dla budynków „Racławicka” vs. podjęte uchwały o podwyżkach, sytuacja została natychmiast zmieniona. Najpierw realizacja ugody sądowej, podjęcie czynności przez przedstawicieli zgodnie z ich kompetencjami wynikającymi z ugody, a następnie opłaty.
Ugoda sądowa zabezpiecza interes członków Spółdzielni WSM „Ochota” i musi być wykonywana jak najszybciej.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo