Fotowoltaiczna Elektrownia Sanktuarium zawiera także panele fasadowe o mocy 9 kW, co stanowi nieco ponad 12,5% całkowitej mocy znamionowej wynoszącej 71,76 kW. Ta domieszka paneli prostopadłych do ziemi zmienia na tyle rozkład pozyskanej energii w roku, że już to zauważyłam w statystykach pozyskania energii w poszczególnych miesiącach roku. Dzisiaj pokażę trochę faktów z roku 2018. Każdy może śledzić i opracowywać dane z tej instalacji, do czego zachęcam posiadaczy instalacji oraz osoby zainteresowane tym źródłem energii. Popatrzmy w pierwszej kolejności na pozyskanie energii z paneli stacjonarnych ustawionych pod kątem 30 i 45 stopni.
Na rysunkach tych widzimy skrzyżowanie wiosenne i jesienne odbioru energii przez panele ustawione pod dwoma konkurującymi ze sobą kątami - 30 i 45 stopni. Letnie maksima wydajności mają panele ustawione pod kątem 30 stopni, zimowe maksima osiągają panele ustawione stromiej, w których zimowe słońce łatwiej się przegląda. Na wykresie po lewej każdy może zobaczyć i odczytać dane z każdego miesiąca roku 2018. Po prawej ilorazy wydajności paneli 30/45 i 45/30 tworzą ciekawą figurę (piranię?)
Szczegółowe dane uzyskane z paneli pionowych umieszczonych na fasadzie umożliwią analizę opłacalności stosowania tego typu wykładzin ściennych, które prawdopodobnie mają wiele innych zalet oprócz produkcji energii elektrycznej z wydajnością mniejszą, ale mniej zróżnicowaną w sezonie letnim i zimowym.
Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie.
Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka