Tradycyjnie przedstawię dzisiaj dane kwartalne zbierane na portalu Monitoring instalacji fotowoltaicznych z dodaniem dwóch instalacji: Sanktuarium oraz komentatora S24 o ksywie Ło rety. Dane z monitoringu zostały okrojone ze względu na ewidentne włączenie do danych innych urządzeń produkujących tzw. czystą energię - wiatraków, pomp ciepła oraz małych elektrowni wodnych?
W ciągu tego roku pracowałam nad identyfikacją kilku instalacji fotowoltaicznych, aby ustalić graniczne możliwości produkcyjne instalacji PV w Polsce. Szczególną uwagę zwróciłam na instalacje nadążające za słońcem: smyti oraz Seraphim. Instalacje stacjonarne nie mogą w żaden fizyczny sposób nadążyć za nadążnymi, mogą mieć wyniki znacznie niższe. Wśród chmury danych na wykresie wydajności instalacji znajdują się prawdopodobnie także instalacje złożone z wielu źródeł OZE. Nie mogę weryfikować tak dużej liczby instalacji w obszarze możliwych wydajności instalacji PV, dlatego pozostawiłam zawartość danych z monitoringu bez zmian. Dane na wykresie są okrojone także od dołu (instalacje rozpoczynające pracę w okresie obrachunkowym lub zaniedbane).
Czerwonymi punktami oznaczone są dwie instalacje na trakerach (smyti i Seraphim) oraz dwie instalacje stacjonarne: instalacja Ło rety jako nowość oraz instalacja opisana już szczegółowo na moim blogu Sanktuarium działająca już 7 lat.
- Instalacja Sanktuarium o mocy 71,76 kW wyprodukowała w III kwartale 25,75 MWh energii elektrycznej.
- Instalacja Ło rety o mocy 8,6 kW wyprodukowała w ciągu 3 miesięcy 3401 kWh.
Przedstawiam na obrazku dane podane przez właściciela instalacji w komentarzu na moim blogu. Majową szczerbę w wydajności instalacji spowodowała awaria. Mam nadzieję, że komentator opisze i na tej stronie swoją przygodę ze skomplikowanymi ustrojstwami, które odmówiły mu posłuszeństwa w okresie największej podaży energii słonecznej. Wydajność II kwartału 2018 nawet z tą wyrwą była większa od III kwartału i wynosiła 3588 kWh.
Dane z instalacji smyti oraz Seraphim wskazują, że rok 2018 był dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych bardzo korzystny.
Instalacja smyti uzyskała w tym roku do końca września rekordową ilość energii w swojej 4-letniej historii, większą od całorocznych produkcji z ubiegłych lat.
Instalacja Seraphim działa od czerwca 2017 r. i każdy z dublujących się miesięcy tegorocznych wykazał większą produkcję od uzyskanej przed rokiem.
Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie.
Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka