Po dwutygodniowym urlopie rozpocznę swoją właściwą pracę etiudą*), ćwiczeniem niezbędnym przy planach dojścia do pełnej sprawności. Pomysł ten wykluł się w mojej głowie po otrzymaniu w dniu 10.08.2018 o godz. 18:12 wiadomości SMS / Alertu RCB:
Uwaga! Dziś gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz. Wzrost stanów rzek. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe.
Wieczorem rzeczywiście nadchodziła burza, która jednak nie przyniosła opadów. Te pojawiły się później i utrzymują się do tej pory. Temperatura za oknem 18oC - co za ulga po upałach dochodzących do 33 kresek. Jest szaro, buro i ponuro, wypada wziąć się do roboty, czyli do opisania tego co się ostatnio działo na terenie Polski w zakresie przechwytywania energii wiatrowej w celu jej przekazania sieciami elektroenergetycznymi do użytkowników, czyli do mnie też. Po wstępie werbalnym pora na grafikę:
Dane PSE są rejestrowane dla każdej godziny bieżącej doby i składowane w blokach miesięcznych. Oto ścieżka do danych PSE o pozyskaniu energii z wiatru w ciągu aktualnej doby: https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-kse/raporty-dobowe-z-pracy-kse/generacja-zrodel-wiatrowych
Każdy będzie mógł sprawdzić bezpośrednio dane z dnia dzisiejszego, czyli to co się dzieje od godziny 241 do godziny wejścia do bazy PSE.
Co my widzimy na tym obrazku? Sporo można przeczytać wprost: Pierwsze cztery dni sierpnia były bezwietrzne. Od 5 do 10 sierpnia miały miejsce trzy fale mocnych przepływów powietrza w odstępach dwudniowych, z maksymalnymi prędkościami wiatru w godzinach nocnych. Maksymalna szczytowa moc była większa od poprzedniej. Przyrost mocy jest gwałtowniejszy od jej wygaszania. Mając dane rzeczywiste w arkuszu Excel możemy pokusić się o zrobienie dla siebie obrazków wydajności wiatraków w każdej dobie miesiąca oraz dowiedzieć się, ile energii pozyskano w pokazanych na rysunku epizodach rozdzielonych minimami podobnymi do tego co się działo w pierwszych czterech dniach sierpnia. Zrobiłam obrazek z dobową generacją energii wiatrowej.
Podam dodatkowo ilość energii pozyskanej w czasie dwóch epizodów pogodowych rejestrowanych wydajnością energii z wiatraków. Początek i koniec wydzielonego podokresu ograniczają wydajności umowne, wyższe od 1 GWh.
W ciągu 171 godzin pozyskano 126 GWh energii, co daje średnią arytmetyczną 1,78 GWh, maksymalną 3,27 GWh i minimalną 0,4 GWh.
Od 1 do 10 sierpnia uzyskano z wiatraków około 228 GWh energii, średnio na godzinę 0,95 GWh.
*) Etiuda – krótki utwór w sztuce, mający na celu doskonalenie stylu literackiego, gry aktorskiej, techniki malarskiej itp. - Wiki. Nie wyobrażam sobie pisania pamiętnika na oczach innych ludzi bez wymienionych elementów sztuki, a ta bez doskonalenia staje się antysztuką.
Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie.
Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka