wzmianka wzmianka
369
BLOG

Polska. Bilans zasobów kopalin energetycznych

wzmianka wzmianka Gospodarka Obserwuj notkę 30

Państwowy Instytut Geologiczny opublikował niedawno doroczne opracowanie zawierające dane o zasobach kopalin oraz o ich wydobyciu w roku 2017. Jest to obszerne opracowanie dostępne w formie pdf. 

http://geoportal.pgi.gov.pl/css/surowce/images/2017/pdf/bilans_2017.zip

Oto fragmenty podstawowych danych o kopalinach energetycznych pochodzące z wyżej linkowanego opracowania: 

image

Z zestawienia tego, każdy czytelnik może sobie wyrobić zdanie o wielkości zasobów udokumentowanych w licznych złożach węgla kamiennego i brunatnego, gazu ziemnego oraz ropy naftowej. W 2017 roku wydobycie kopalin energetycznych spadło. Odnotowano jedynie wzrost wydobycia węgla brunatnego. 

Moje zainteresowania zawodowe kręciły się zawsze wokół wydobycia węglowodorów, w tym szczególnie gazu ziemnego, dlatego w kolejnym fragmencie tabeli pokazuję rozdział wydobycia gazu w Polsce z podziałem na gaz tzw. suchy, gaz towarzyszący ropie oraz gaz zawierający kondensat (wiersze). W kolumnach podano z jakich kategorii rozpoznania wydobycie gazu pochodziło: A+B, C i pozabilansowe 

image

Jaki jest stan zasobów energetycznych w Polsce, ja wiem od dwóch dni, a zainteresowani ogólnymi danymi widzą. 

Nadeszła kolej na przedstawienie opracowania dotyczącego obszaru i produktu mojej miłości zawodowej - wydobycia gazu ziemnego z Niżu Polskiego. Na Niżu Polskim zasoby gazu wynoszące na koniec 2017 r. około 80 mld m3 udokumentowano w 152 złożach. 

Wydobycie w 2017 roku w ilości 3,64 mld m3 pochodzi z 80 złóż, dla których zasoby przemysłowe oceniono na 37,3 mld m3. Zadałam sobie wiele trudu, aby dane tekstowe o złożach gazu z przetworzyć na plik księgowy. Dane przeniesione na arkusz Excel uzyskały zgodność w sumowaniu wydobycia i mogą być przedstawione na dwóch obrazkach, które wprawnemu obserwatorowi mówią bez słów wszystko co najważniejsze o maestrii polskich geologów naftowych, którzy potrafią wydłubać z ziemi nawet najmniejsze ilości gazu. Groszowych złóż jest najwięcej, im większy nominał bilonu tym mniejsza ich ilość. Największe złoże Brońsko to 5-złotówka, mniejsze złoża to 2-złotówki, potem złotówki … itd. Proszę sobie pofantazjować na ten temat oglądając moje obrazki. 

imageimage




Niż Polski

Wydo- bycie gazu  2017 r.



Przedstawione graficznie wydobycie gazu z 16 największych złóż (20% populacji złóż eksploatowanych) wynoszące 3024 mln m3 kończy złoże o wydobyciu zbliżonym do średniej arytmetycznej dla wydobycia z 80 złóż. Średnia arytmetyczna 45,5 mln m3 znajduje się w prawym dolnym kwadracie. Z 64 złóż nie pokazanych na rysunku wydobyto 615 mln m3 gazu. Łatwo dostrzeżemy, że w tym fragmencie wykres staje się prawie równoległy do przekątnej dużego kwadratu, a czubek piramidy po lewej wskazuje na małe różnice w wydobyciu gazu. 

Na liście 16 złóż mających wpływ na wielkość wydobycia rocznego w 2017 roku znalazło się pierwsze złoże gazu odkryte na Niżu - Bogdaj-Uciechów oraz złoża nieco młodsza, przy których i ja pracowałam: Żuchlów i Załęcze. Trzy największe złoża odkryto później. Szczególnie cennym dorobkiem młodszych geologów naftowych jest złoże Brońsko dające blisko 1/4 wydobycia rocznego. Wśród kolejnych złóż o dużym wydobyciu są złoża ropno-gazowe. Pisałam już o nich dość szczegółowo w dwóch notkach:

https://www.salon24.pl/u/wnukowi/754070,zloza-ropy-i-gazu-na-bloku-gorzowa 

https://www.salon24.pl/u/wnukowi/767305,obiecany-blok-gorzowa


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (30)

Inne tematy w dziale Gospodarka