Światowa produkcja gazu ziemnego w 2017 r. wyniosła 3680 mld m3, co stanowi wzrost o 4% w stosunku do wydobycia z roku 2016. Przedstawiam surową tabelę fragmentów statystyk BP z podsumowaniem danych o wydobyciu w podziale na kraje OECD i resztę świata. W oryginale statystyk BP dodatkowo podawany jest udział wydobycia w krajach Unii Europejskiej jako części wydobycia gazu w krajach OECD. Dodałam do danych unijnych także zużycie gazu ziemnego. Ilościowe dane podawane są w miliardach m3 gazu ziemnego o zawartości energii chemicznej w ilości 40 MJ/m3.
Przepraszam za marną jakość zdjęcia spowodowaną długością tabeli. Obejmuje ona lata 2006-2017, dla których obliczono w statystykach średni wzrost przypadający na jeden rok (przedostatnia kolumna dolnej części tabeli). Jest to końcówka przerąbanej na dwoje tabeli-matki i to w niej są podstawowe dane dotyczące produkcji wraz konsumpcją gazu w Unii. Jest to jądro moich zainteresowań. Ostatnia kolumna pokazuje udział wyszczególnionego bytu polityczno-gospodarczego w światowej produkcji (35,7% OECD + 64,3 reszta świata = 100% świat).
Oddzielona "pustakami" Unia Europejska zawiera dane o produkcji własnej gazu oraz jego konsumpcji. Widać tu wyraźnie regres wydobycia gazu wynikający z wyczerpywania złóż we wszystkich krajach, a szczególnie w Holandii. Jedyny kraj, który jeszcze ma wzrost wydobycia - Norwegia, nie należy do UE.
Spadek wydobycia gazu o 3,1% przy wzroście zużycia o 4,3% wskazuje na wzrost zapotrzebowania gazu z importu aż o 7,4%. Spadki liczone w okresie 2006 - 2016 dotyczą zarówno wydobycia (-5,3/rok) jak i konsumpcji (-1,3/rok). Mimo wcześniejszych spadków konsumpcji gazu w Unii, ubiegłoroczny wzrost jest bardzo znaczący i może wynikać z potrzeb zwiększania produkcji energii ze źródeł odnawialnych. W ubiegłym roku tylko co czwarty kubik gazu pochodził z własnej produkcji, zużycie jest bowiem 4-krotnie wyższe od produkcji.
Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie.
Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka