wzmianka wzmianka
482
BLOG

Wydajność wiatraków w Polsce, Europie i w świecie

wzmianka wzmianka Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 14

Wydajność pracy wiatraka oblicza się na podstawie ilości wyprodukowanej energii przez wiatrak w stosunku do jego mocy w określonym czasie. W gospodarczych statystykach światowych jest to najczęściej rok. Wydajność można liczyć dla pojedynczego wiatraka, dla farmy, dla ich zbiorów krajowych, kontynentalnych oraz światowych. Jednostką wydajności jest godzina pracy wiatraka pod pełnym obciążeniem. Wynika to z przyjętych w komercyjnych rozliczeniach jednostek energii zużytej:  kWh,  MWh,  GWh,  TWh. Aby uzyskać poprawny wynik, trzeba na początku ujednolicić jednostki licznika i mianownika. 

 imageW tabeli obok zestawione są dane ilościowe z Polski, Europy i Świata dotyczące konsumpcji energii w TWh, produkowanej wiatrakami o mocy sumarycznej podanej w MW. Trzeba pamiętać, że T (tera) jest milion razy większe od M (mega). Poprawny wynik uzyskamy tylko po uzgodnieniu tego co jest w liczniku i mianowniku. Wydajność godzinowa umożliwia  porównanie maleńkiego z ogromnym. W tabeli widzimy dane z Polski, Europy z Polską, Świata z Europą. Wyniki tego co się kryje pod tymi liczbami możemy zrozumieć i porównać ze sobą tylko obliczoną na ich podstawie wydajnością godzinową - h. Zainteresowani tematyką mogą zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, Europie i w świecie. 

Liczniki - dane o zużyciu energii w TWh

image

Mianowniki - dane o sumarycznej mocy wiatraków w MW 

image

Ilorazy - wydajność godzinowa dla każdego roku 

image

Grafika dla ilorazów, liczników i mianowników

Postawimy graficzną ilustrację danych na głowie, dając na pierwsze miejsce wykres rocznych wydajności godzinowych - ilorazów sumy zużycia energii wiatrowej do mocy sumarycznej wiatraków:  

image

Można na tym obrazku prześledzić powolny, ale stały wzrost wydajności wynikający w głównej mierze z postępu technicznego w budowie wiatraków, a po części ze zmiennych warunków pogodowych. Większe zróżnicowania mogą także pochodzić z niedoskonałości biurokracji. W ubiegłym roku Polska miała największą wydajność, ale w latach 2009 i 2010 najgorszą. Można orzec wprost, że w Polsce warunki do pracy wiatraków są podobne do warunków panujących na całym świecie. 

Grafika dla liczników 

image

Miejsce dla Polski wydaje się puste, dopiero w końcówce wyłania się coś maleńkiego. Europa przodowała w wykorzystaniu energii wiatrowej do roku 2009. Od roku 2010 reszta świata daje więcej energii z wiatru od Europy, a w roku 2017 udział Europy wynosi około 1/3 zużycia światowego. W słupkach Świat zawarte są dane z Europy. Polska też ma udział w analizowanych sumach. 

Grafika dla mianowników 

image

Proszę się nie martwić, że jesteśmy ciemną plamą na podłodze. My też rośniemy w siłę, na szczęście w zrównoważonym tempie. Nie trzeba się ścigać w tej konkurencji z innymi. Ważniejsze jest minimalizowanie strat ponoszonych w spadku wydajności konwencjonalnych elektrowni cieplnych współpracujących z chimeryczną dostawą energii z wiatraków. Takie straty na pewno występują, nie wiem tylko czy ktoś to liczy. 

Wydajność wiatraków mierzona w godzinach produkcji energii z pełną mocą znamionową w ciągu roku jest obiektywną miarą do porównań krajów o różnej wielkości. Znając jej wielość z opracowań historycznych, można oszacować wielkość produkcji energii planowanych inwestycji. Obecnie wynosi ona około 2000 MWh/rok dla 1 MW mocy instalowanej. 

Współczynnik wykorzystania przez wiatraki czasu będącego do ich dyspozycji

Polski rekord w zestawie danych analizowanych z 2017      

2312 : (365 * 24) = 0,264    czyli 26,4%

Źródło danych: statystyki BP


wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Gospodarka