Przed ukazaniem się danych statystycznych BP za 2017 rok, dotyczących produkcji i zużycia kopalin energetycznych oraz energii z OZE, przedstawiam w okresie szczytu dla energii słonecznej, Hiszpanię. Napisałam o niej niedawno w komentarzu, że nie ma danych na ten temat. To nie jest prawdą, dane zawsze u mnie były, ale się ukryły przed moim słabym wzrokiem.
Rysunki obok zawierają dane z arkuszy Excel dotyczące ilości zużycia energii solarnej, w TWh oraz wielkość zainstalowanej mocy znamionowej, w MW.
Aby nie doprowadzić po raz kolejny do nieporozumień, dane wejściowe z arkuszy doprowadziłam do tych samych jednostek, czyli GWh dla produkcji oraz GW dla mocy znamionowych. W ten sposób każdy może traktować prezentowany obok zestaw jako proste dzielenie z wynikiem na dole:
- dzielna - produkcja roczna, GWh
- dzielnik - moc znamionowa, GW
- iloraz - wydajność źródła w roku, h
Zaintrygowało mnie w danych ustabilizowanie rozwoju energetyki solarnej, w kraju mającym tak świetne wyniki. Cała pięciolatka 2012 - 2016 prezentuje się jak stół bilardowy.
Dane te można porównać z wynikami naszych sąsiadów, prezentowanymi w statystykach BP.
Wyniki te są dalekie od wskaźników z Hiszpanii. Na uwagę zasługują szczególnie niskie wyniki z Niemiec, które nie przekraczają wydajności 1000 godzin w roku. 1000 godzin uzyskiwała w tym czasie opisywana przeze mnie Elektrownia Sanktuarium w Jaworznie. Ma ona średnią wydajność z 5 lat - 950 godzin.
Prezentowany wykres jest omówiony w notce pt. Ciepło i prąd z dachu napisanej w ubiegłym roku.
Warto zapamiętać prostą regułę dla fotowoltaiki:
Wydajność instalacji fotowoltaicznych w Polsce w rozliczeniach czasowych
dzień - miesiąc - rok
10 - 100 - 1000
Promieniowanie słoneczne działa na każdy punkt na Ziemi przez około połowę czasu roku kalendarzowego, czyli około 4300 godzin. Uzyskiwanie wydajności ponad 2500 godzin jest wyczynem wielkim. Postaram się rozpoznać tę sprawę w czerwcu.
Polskie 1000 godzin w instalacji stacjonarnej też jest warte zapamiętania. Instalacje na trakerach mogą podnieść wydajność o około 40%.
Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie.
Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka