Pokażę to na przykładzie dzisiejszego wstawania mojej ulubionej instalacji smyti pracującej dla swego konstruktora w mieście Kostrzyn, położonym na wschód od Poznania. Współrzędne geograficzne: 53o23' 52'' | 17o13'41''.
Fragment mapy z Monitoringu PV pokazujący lokalizację omawianej instalacji zrobiony został dzisiaj przed godziną 6 rano. Dzięki temu widzimy tylko ją, bo inne instalacje znajdujące się na tym fragmencie mapy jeszcze śpią pod kołderką żółtych gwiazdek (naliczyłam ich aż dziesięć). Przedstawię teraz wstawanie instalacji smyti w dniu dzisiejszym na obrazkach:
Pierwszy obrazek został zrobiony po godzinie 4:45. Widzimy na nim początek działania instalacji rejestrowany na grafice o godz. 4:42 w chwili osiągnięcia mocy wynoszącej 1 miliwata [1 mW = 0,001 W] . Instalacja przed informatycznym obudzeniem się wyprodukowała 5 mW energii w bliżej nieokreślonym czasie, w którym moc była mniejsza od 1 mW. Po trzech minutach, o godz. 4:45 moc instalacji wzrosła 20-krotnie - z 1 mW do 20 mW, co dało przyrost energii o 1 mWh.
Obrazek drugi został wykonany po godzinie 5:15 i pokazuje niestabilność mocy chwilowej w formie zębów rekina. W czasie 33 minut informatycznego działania instalacji zarejestrowano trzy razy zerową moc chwilową. Moc chwilowa w mini szczytach nadal jest marna i waha się od 0 do 20 mW. W tym czasie ilość energii pozyskanej wzrosła z 6 mWh do 10 mWh.
Dane przedstawione na wykresach wizualizują dane cyfrowe zbierane w sposób ciągły w krótkim odstępie czasowym. Ilość produkowanej energii nawija się na szpulę jak nić. Na stronie omawianej podana jest ilość energii wyprodukowanej od początku jej działania. W chwili pisania notki jest to 2025 kWh, co stanowi 39% zużycia energii w tym okresie.
Moc znamionowa instalacji smyti, wynosząca 380 W daje nam możliwość obserwowania przedstawionych niuansów. Duże instalacje nie rzucają się na słońce szczękami rekina, co wynika z oprogramowania wizualizacji danych. Obrazek z małej instalacji jest bardziej najeżony od obrazka z dużej instalacji, co można obserwować na rysunkach z ostatnich moich notek poświęconych fotowoltaice. Najlepiej to widać na obrazkach zrobionych przed chwilą:
Niezależnie od wielkości instalacji ich wydajność przedstawiona jako iloraz ilości pozyskanej energii w kWh do mocy znamionowej w kW powinna być porównywalna w przypadku stosowania podobnych urządzeń technicznych. Porównujemy tu instalacje mobilne, nadążające za słońcem.
Instalacje Kostrzyn i Starogard Gdański są pod tym względem podobne, ale nie takie same. Instalacja mała ma jedną oś regulowaną ręcznie przez właściciela, natomiast instalacja większa pracuje na trakerze dwuosiowym. Z małej instalacji pozyskano w ciągu doby prąd równoważny działaniu mocy znamionowej (380 W) przez 10:55 godzin w ciągu dnia.
Instalacja większa zbliża się do równoważnika wydajności z 12 godzin produkcji energii o mocy znamionowej (2,7 kW) w ciągu doby.
Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie.
Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka