Lubić coś i poświęcać temu czas, który tak szybko ucieka
Tytuł notki jest zaczerpnięty z piosenki Czesława Niemena. Napisałam go podświadomie zanim dotarłam do nagrania, które wysłuchałam dopiero po napisaniu dużej części notki. Warto jej posłuchać, mając na uwadze nie tylko ten rodzaj miłości i fascynacji. Fascynacji, której uległam i ja, ku zgorszeniu jednych i aprobacie innych salonowiczów. Dziękuję za każde wsparcie i dobre słowo i zapewniam osoby zgorszone, że nie mam do nich żalu za słowa, które nie powinny wyjść spod ich palców. Moja odpowiedź na tytułowe pytanie bez pytajnika brzmi:
Warto! Naprawdę, warto!
A zatem przystępuję, jak zwykle, do dzisiejszej pracy, która może się komuś przydać, a mnie nie zaszkodzi. Wyjaśnię dzisiaj jakie dane są w bazie PSE i postaram się zachęcić młodszych do ich opracowywania. Bez pracy nad danymi nie da się zrozumieć dość skomplikowanych procesów dziejących się ciągle w czasie rzeczywistym. Staram się krok po kroku poszerzać swoją wyobraźnię o obszary, które w przeszłości nie należały do leżących w centrum moich zainteresowań.
Moje notki dotyczące krajowej energetyki, w których przedstawiam wielkie ilości danych pokazywanych na wykresach pochodzą z jednego źródła linkowanego w podtytule. Aby pokazać czytelnikowi co zawiera to źródło przedstawiam jeden z licznych strumieni, który zeń wypływa. Jest to tabela utworzona z pobranych danych dostępnych w bazie w formie arkuszy kalkulacyjnych Excel z opisem skrótów i uwagami.
Opis skrótów:
- PI - JWCD świadczące usługę praca interwencyjna.
- IRZ - JWCD świadczące usługę interwencyjna rezerwa zimna.
Uwagi:
- Zawarte w tabeli moce reprezentują wielkości średnie godzinowe.
- Zawarta w tabeli sumaryczna generacja JWCD uwzględnia prezentowane w tabeli dodatnie wielkości generacji PI i IRZ.
- Zawarte w tabeli krajowe saldo wymiany międzysystemowej reprezentuje średnie godzinowe fizyczne przepływy.
- w tabeli przyjęto następującą konwencję znaków w zakresie prezentacji krajowego salda wymiany międzysystemowej: "+" - oznacza import energii do Polski, "-" - oznacza eksport energii z Polski.
Korzystanie z danych wymaga niekiedy zdolności śledczych
Dużo tu piszę o energii wiatrowej, a takowej w tabeli nie ma. Gdzie ona jest? Generacja wiatrowa ma swój podzbiór i to z niego korzystam przy pisaniu notek o wietrze. Gdzie energia wiatrowa znajduje się w tej tabeli? To też już wiem. Wiatraki są w grupie nJWCD, nazwijmy ją nadzwyczajną, niestabilną. Dostawcy z tej grupy dają zwykle mniejszą część energii, zwłaszcza w dni powszednie o dużym zapotrzebowaniu mocy. Podstawową grupę stanowią bloki zaliczone do grupy JWCD. To one dają największą moc do zaspokojenia codziennych potrzeb w kraju.
Uwaga nr 2 kieruje moją uwagę na ujemne wielkości PI (interwencyjne). Jest to zapewne energia wyprodukowana i użyta do napełniania zbiorników szczytowo-pompowych. Prawdopodobnie tej energii "brakuje" w generacji mocy z nocy wigilijnej, omówionej w poprzedniej notce.
Zagadki działania energetyki krajowej mogą zastąpić zabawę Sudoku
W pierwszym okresie wchodzenia do Polski smoka Sudoku wygrałam dwie nagrody, jedną dla siebie, drugą dla wnuka, bo jego adres podałam w rozwiązaniu. Teraz rozwiązuję Jolki Diagram, w ilościach około 1/2 numeru na miesiąc. Rozwiązywanie łamigłówek różnego typu jest korzystne dla umysłu, ale w mojej opinii, powinno być wzmocnione tym, co dzieje się w kraju, a szczególnie w gospodarce. Pracujemy wtedy swoim mózgiem nad sprawami ważnymi dla nas samych oraz dla kolejnych pokoleń Polaków. Tylko opracowywanie tego co jest policzalne i dające się przenieść na współczesny papier jest właściwym zagospodarowaniem energii, która jest w nas. Trykanie się między sobą o sprawy niepoliczalne jest, w mojej opinii, stratą czasu.
Najniższe i najwyższe zapotrzebowanie na moc w grudniu 2017 r.
Na wykresach tych widzimy szczegóły tego o czym pisałam w poprzedniej notce. Zauważmy główne różnice pomiędzy danymi max/min:
- Duży udział bloków JWCD w zapewnieniu mocy w dniu powszednim przy równoczesnym zapewnieniu elastyczności w ciągu doby
- Wyrównaną moc ze źródeł nJWCD w dniu max oraz zwiększony udział tych źródeł w dniu świątecznym, w którym elektrownie podstawowe świętują
- Dający się zauważyć udział "tracenia" energii na pompowanie (ujemna generacja PI) wody do zbiorników górnych oraz odbieranie tej energii w ciągu dnia
- W dniu max wymiana nierównoległa z otoczeniem (czerwony) była importem (+) energii, a w dniu świątecznym także eksportem (-) do godziny 16.
- W dniu max wymiana równoległa oznacza (żółty) to głównie eksport lub tranzyt energii z innych krajów przez polskie sieci.
Udział wiatraków w mocy całkowitej nJWCD
W dniu największego zapotrzebowania mocy wiatr dał 9 076 MWh energii.
W dniu najniższego zapotrzebowania mocy dał ponad 10 razy więcej energii, w ilości = 91 883 MWh.
W dniu świątecznym wiatr się napracował wielce, zrobił się istny koncert na wiatr w kominie. Podczas dnia przedświątecznego o największym zapotrzebowaniu mocy odpoczywał, aby nie zakłócać ciężkiej pracy energetyków.
Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie.
Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka