W ubiegłym roku, po odkryciu strony z danymi monitoringu instalacji fotowoltaicznych, trochę pracy włożyłam w ich opracowanie. Szczególnie dużo czasu poświęciłam II i III kwartałowi, na które przypada zwykle 80% rocznej produkcji energii. Zanim dożyjemy kolejnej w życiu równonocy, by cieszyć się wiosną, ciepłem i coraz dłuższym dniem postaram się podsumować, to o czym pisałam w ubiegłym roku o pozyskiwaniu energii słońca do produkcji prądu.
Na początek przypatrzmy się pewnej mapie Globalnego nasłonecznienia na płaszczyźnie poziomej . Warto zapamiętać na dłużej, że w pomiarach natężenia różnych zjawisk meteorologicznych przyjmuje się jednostkową płaszczyznę poziomą. Inne układy musimy wydedukować, obliczyć, a przede wszystkim zrozumieć po co to się robi i jakie efekty możemy uzyskać w wyniku komplikowania problemu. Nawet w Polsce mamy do czynienia z około 20% różnicą nasłonecznienia (od >1000 do 1160 kWh/m2) ale oferty budowy instalacji fotowoltaicznych oferuje się w całym kraju. Obecnie produkowane panele mają moc około 250 W/1.6 m2, a ich wydajność wynosi poniżej 20%.
Przypomnę teraz dwa zestawienia danych dotyczące właśnie efektywności instalacji fotowoltaicznych:
Wykresy te były wykonane w różnym okresie czasu jako ilustracje do notek: Fotowoltaika w II kwartale 2017 r. oraz w III kwartale 2017 roku. Sądzę, że warto zapoznać się z ich treścią po raz pierwszy lub ponownie. Są tam zestawione dane o mocach znamionowych pracujących instalacji. Moc tę widać także na wykresach, co można odczytać na osi X. Oś Y pokazuje efektywność instalacji, którą jest liczba godzin pracy instalacji przy pełnej jej mocy. Chmura punktów występuje w okolicy 300 godzin. W II kwartale nieco wyżej, co wynika z obecności w nim najwyższego położenia słońca w dniu 22 czerwca i większej sumy godzin dnia.
Z pokazanej pracy setek instalacji fotowoltaicznych możemy szybko oszacować ilość prądu możliwego do uzyskania ze swojej instalacji.
Instalacja o mocy 1 kW może wytworzyć w II i III kwartale około 600 kWh prądu.
Przeciętna instalacja o mocy 5 kW może wytworzyć w II i III kwartale około 3 000 kWh prądu.
Reszta produkcji prądu wytworzona poza szczytem produkcyjnym będzie stanowić dodatkową gwarancję opłacalności inwestycji.
Dodatkowe uwagi:
- Najwłaściwszym miejscem na posadowienie instalacji jest dach domu, dla którego instalacja ma pracować. Wynika to zarówno z minimalizacji transportu energii oraz kosztów pozyskania terenu pod budowę instalacji wolno stojącej.
- Pamiętaj, że słońce może świecić bezpośrednio na powierzchnię paneli ustawionych płasko maksymalnie 12 godzin w okresie letnim. Resztę pracy w czasie długich dni lata musi wykonać światło rozproszone. Panele nie są dwustronne ;-)
- Warto zachować równowagę pomiędzy komplikowaniem i upraszczaniem tego, co w życiu ważne.
Na koniec podaję adres do prostego podglądu Słońca: http://suncalc.net oraz zrzut ekranu dla Polski:
Miłej zabawy w kręgu rodzinnym z dziećmi i wnukami.
Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie.
Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka