Charakterystyki pracy wiatraków dużego (2 MW) i małych (1 - 5 - 10 kW) pokazane we wczorajszej notce wprawiła kilka osób w zakłopotanie. Dowodzenie przy takich okazjach wyższości jednych źródeł energii nad innymi zaliczam do metod rasistowskich. Jest to czysta dyskryminacja bez dowodów w państwie prawa. Notka ta nie była prezentowana na stronie głównej, dlatego osoby chcące zrozumieć tekst dzisiejszy proszę o zapoznanie się z nią.
Charakterystyki wiatraków o mocy 1 kW i 2 MW
Trudności ze zrozumieniem sensu wykonywania przedstawionych charakterystyk oraz mylące podanie przez producenta polskich wiatraków przydomowych o małej mocy wielkości produkcji średnich prędkościach wiatru, skłoniły mnie do wykonania ponownej próby wyjaśnienia nieporozumień na podstawie danych rzeczywistych dotyczących charakterystyk turbin. Postuluję w belce notek o energetyce wiatrowej publikowanie danych rzeczywistych w postaci monitoringu lub zestawień podobnych do dostępnych w bazie danych PSE dla poszczególnych wiatraków z podaniem ich lokalizacji, mocy znamionowej, wysokości położenia turbiny oraz kilku innych danych w zależności od chęci właściciela obiektu.
Wielokrotnie pisałam i pokazywałam produkcję przemysłową energii z wiatru. Dane pochodzące z archiwum PSE przetłumaczyłam dzisiaj dla celów dydaktycznych na język wiatraka 2 MW. Przypisałam takiemu wiatrakowi produkcję wszystkich wiatraków w Polsce, których moc znamionowa wynosi ponad 5 GW. Dane ze strumienia godzinowego przeliczyłam przez pomnożenie przez 2/5 i uzyskałam w ten sposób materiał dydaktyczny do objaśnienia tego co było przeze mnie przekazane wczoraj. Do tego celu nadawał się bardzo dobrze Rajd św. Mikołaja z pierwszego tygodnia grudnia 2017 roku. Oto jak wygląda produkcja takiego wiatraka:
Przykleiłam do wykresu tabliczkę z mocą zależną od prędkości wiatru, co pozwoli każdemu odczytać z osi Y, która podaje produkcję godzinową w kWh równą średniej mocy w każdej godzinie w kW. Czytanie danych z tabelki bez przecinka daje moc także w kilowatach.
Uzyskanie 50% mocy wiatraka wymaga wiatru 9 m/s. Aby wiatrak pracował z wydajnością zauważalną przez system, wiatr musi mieć prędkość istotnie większą od 4 m/s. Wiatr o prędkości 4 m/s daje mniej energii od wysokości 1 kratki (50 kWh/h), 5 m/s - 3 kratki, 6 m/s - 6,5 kratki i tak dalej. Przyrost mocy rośnie w różnym tempie. Kto chce się z tym zapoznać na zawsze, może wnieść linie prędkości wiatru na powyższy wykres, a może łatwiej będzie tę zależność prześledzić na wykresie półlogarytmicznym.
Na taki wykres łatwiej wnieść linie prędkości wiatru podane przy poprzednim wykresie. Osobiście lubię skalę logarytmiczną dla obrazowania danych o siłach natury. To co widzimy obok grupuje działalność wiatru w łatwo rozpoznawalne pakiety.
Mam nadzieję, że wyjaśniłam o co chodzi w opisie pracy wiatraków i dostrzeże w monitorowaniu ich pracy możliwości lepszego poznania i opisania tego co dzieje się z powietrzem na różnych wysokościach.
Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie.
Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka