wzmianka wzmianka
343
BLOG

Wykorzystanie mocy wiatraków w Polsce

wzmianka wzmianka Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 28

Wstęp

W poprzedniej notce napisałam o wątpliwościach w sprawie poprawności dostępnych danych o sumarycznej konsumpcji energii wiatrowej w Polsce. Główną ilustrację stanowił wykres wskaźników pozyskiwania mocy z turbin w odniesieniu do ich mocy znamionowej. Przyjęcie takiej praktyki ułatwia zapamiętanie wyników obliczeń współczynnika na podstawie mierzonej licznikami w sposób ciągły ilości energii oddawanej do sieci oraz znanych mocy turbin wytwarzających prąd elektryczny. Wskaźnika się nie mierzy, zawsze jest on obliczany. 

Dane dotyczące sumarycznych mocy turbin wiatrowych 

image

Nie przedstawiam produkcji energii w poszczególnych krajach, bo na wykresach przedstawia się to podobnie, a ponadto każdy zainteresowany może oszacować tę wielkość na podstawie danych tu przedstawionych lub poszukać ich w źródle, czyli w statystykach BP lub innych. Zajmę się szerzej wykorzystaniem mocy zainstalowanej w wiatrakach. 


Praca turbin wiatrowych w Polsce na tle innych krajów

W poprzedniej notce przedstawiłam i omówiłam wykres współczynników wykorzystania mocy dla wszystkich krajów łącznie. Dzisiaj przedstawiam wykorzystanie mocy z czterech krajów łącznie oraz każdego z osobna.  Na wszystkich rysunkach dodany jest trend liniowy. Kolejność prezentowania danych od największej produkcji do najmniejszej pozwala nam lepiej zrozumieć jaki wpływ na jakość statystyk ma liczba obiektów, długa historia budowy i wykorzystania wiatraków. To te zsumowane dane lepiej określają przyrodniczy potencjał obszaru północno-zachodniej Europy. Mam tu na myśli średnie siły wiatrów. 

image

Dla czterech krajów: Niemiec, Francji, Danii i Polski średnioroczne wskaźniki wahają się od 1,50 do 1,93 co oznacza, że sprawność turbin wiatrowych w tej części Europy przekracza nieco 22%. Średnia z 12 lat wynosi 1,72 (miej niż 20%). Trend lekko rosnący wynika prawdopodobnie z wkroczenia z budową wiatraków na tereny morskie. 

imageimageimageNiemcy charakteryzuje stabilizacja danych. Tak jak już pisałam, w związku z przemysłowym wykorzystaniem tego typu źródła prądu trend z 12 lat jest prawie poziomy, a współczynniki wahają się od 1,4 do 1,8 (16 - 20,5%). 

Francja wykorzystująca atom w energetyce przystąpiła do inwestowania w farmy wiatrowe z opóźnieniem. Inwestuje prawdopodobnie w te obszary, które mogą dać lepsze wskaźniki wykorzystania turbin. Trend rosnącego wykorzystania mocy jest stromy (od 1,4 do 2). 

Polska jest nieprzewidywalna. Miewa takie statystyki roczne, których nie powstydziła by się Dania, a czasem spada na dno. Współczynniki roczne wahają się od 1,25 do 2,16 (14,2-24,6%). Odchylenia od trendu są bardzo duże, największe z krajów analizowanych. 

Danii nie omawiam, bo jest to kraj oblany przez morza i narażony na silne wiatry wiejące od zachodu. Dane przedstawione na wykresie w poprzedniej notce nie wchodziły na teren zajęty przez inne państwa i zostały już omówione. 

Rok 2016 charakteryzuje się nagłym spadkiem konsumpcji energii w trzech krajach zachodnich. Nie wiem z czego to wynika, czy z bezwietrznej pogody, czy może wyszła jakaś dyrektywa unijna? Zagadkę stanowi także tektonika rowu w danych z lat 2009 i 2010, której nie widać tylko w danych francuskich. W Polsce była ona szczególnie dotkliwa. Zagadkowy wzrost wykorzystania mocy turbin wiatrowych w ostatnich latach wymaga wyjaśnienia. Może były jakieś ekstra wiatry od wschodu? Jest problem, panie i panowie. 

Wnioski

  • Dane wieloletnie z dużej liczby wiatraków pracujących w Niemczech, Danii i Francji wskazują, że w Polsce należy się spodziewać wykorzystania mocy turbin wiatrowych około 20%. Przypadki przekroczenia tego progu w dokumentacjach powinny być zweryfikowane przez odpowiednie urzędy. 
  • Trzeba pilnie śledzić wiadomości o konfliktach wiatracznych pomiędzy firmami polskimi oraz inwestorami zagranicznymi. Opracowane wstępnie dane o konsumpcji energii elektrycznej z turbin wiatrowych mogą być sfałszowane. Otwartym pozostaje pytanie - przez kogo? 
  • Zauważone przeze mnie niejasności w danych z Polski mają konkretne przełożenie na cenę kupowanej przez nas energii elektrycznej.

______________ 

Notka poprawiona w dniu 16 lutego. Usunięto błędną interpretację wskaźnika wykorzystania mocy jako ilorazu Energii uzyskanej do mocy znamionowej: MWh/MW = h. Wskaźnik wykorzystania mocy wyrażony jest w godzinach. 

wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (28)

Inne tematy w dziale Gospodarka