Fragment tabeli z Bilansu zasobów 2016
Fragment tabeli z Bilansu zasobów 2016
wzmianka wzmianka
157
BLOG

Na tropie prawdy w dokumentach

wzmianka wzmianka Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Wracam do tematu wydobycia gazu ziemnego w Polsce. Będzie to rozwinięcie notki z 30 czerwca. Ponownie zaznajomiłam się z danymi PIG PIB o wydobyciu gazu z bilansu zasobów, z którego przytaczam reprodukcję części tabeli zbiorczej ze strony 8. Dane z  tego bilansu oraz dane zawarte w zestawieniu BP o wydobyciu gazu ziemnego w Polsce przedstawiłam na tym rysunku:


image


Zerknęłam też do obszernego sprawozdania rocznego PGNiG za 2016 r. by zobaczyć zeznania producenta gazu Polsce:


image


Wnioski z porównań danych o krajowym wydobyciu gazu wysokometanowego w 2016 r.

  1. Wydobycie gazu wysokometanowego w Polsce wynosi wg PGNiG 3,882 mld m3 (3941 - 59 mln), czyli o około 70 mln mniej od wydobycia podanego przez BP.
  2. W zestawieniach BP nie ma gazu wydobywanego z pokładów węgla kamiennego, które wg zestawienia PIG wynosi 0,36 mld m3.
  3. Gdy uznamy za prawdziwe dane PGNiG oraz informację PIG o wydobyciu metanu z węgla, to wydobycie gazu w Polsce w 2016 r. wynosiło 4,24 mld m3

Ze smutkiem zawiadamiam o wtargnięciu nowomowy do księgowości materiałowej. Sprawozdanie PGNiG za rok 2016 posługuje się językiem esperanto. Wydobywa się, zatłacza i odzyskuje terawatogodziny a nie gaz. Ropa jeszcze została w poczciwych jednostkach - tysiącach ton i dlatego warto ją tu dodać do kompletu: 

image

W tabeli jest za to podział danych za 2016 na dane GK PGNiG oraz dane PGNiG. Grupa Kapitałowa PGNiG jest firmą światową, a PGNiG krajową. Ani chybi, chyba?

Zastanawiam się, czy w bilansie kopalin nie powinno się podawać wydobycia rud, bez podawania uzyskanych z nich metali? Trzeba być konsekwentnym w działaniu.

wzmianka
O mnie wzmianka

Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie. Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka