Wydobycie gazu ziemnego w Ohio, pochodzące głównie z poziomu Utica ma się dobrze. Rośnie liczba odwiertów produktywnych oraz wydajność uzyskiwana z grupy czempionów. Im większa populacja odwiertów produktywnych na złożu, tym większe jest wydobycie gazu z dobranej subiektywnie liczby tych najwydajniejszych. Mamy tu do czynienia z sytuacją dokładania w każdym roku dodatkowych talii kart. Kart przybywa proporcjonalnie do ich wartości. Jeżeli karty z dużej liczby talii uszeregujemy od najwyższej, czyli od asów do najniższej (dwójki) to staje się oczywiste, że liczba talii w zestawie kart decyduje o możliwości dużego wydobycia z dowolnie dobranej liczby kart o najwyższej wartości. Miałam kłopot z ustaleniem grupy reprezentatywnej o stałej liczbie obiektów z krótkiej historii wydobycia gazu z otworów horyzontalnych w Ohio. Przedstawiam na wykresie subiektywny dobór najwydajniejszych odwiertów w liczbie 19 z lat 2012 - 2016.
Przedstawiam dane o wydobyciu w m3ze względu na możliwość porównania ich do informacji o wielkości wydobycia w Polsce. Na wykresie obok widzimy, że w każdym następnym roku wydajności maksymalne z odwiertów rosną intensywnie. Oznacza to wzrost wydobycia z niewielkiej liczby odwiertów (tu 19). Wynika to zapewne z kilku przyczyn, do których zaliczam:
- Zwiększanie liczby operatorów, co może mieć związek z innowacjami w procesie wiercenia, zwiększania długości poziomych odcinków oraz szczelinowania hydraulicznego;
- Trafianie na strefy o zwiększonej pojemności łupków - sweet spoty (np. kilka otworów z lat 2015 i 2016;
- Wykonywania szczelinowań po raz drugi, a nawet trzeci w starszych odwiertach.
Przypomnę jeszcze, że wydobycie roczne z dowolnej grupy otworów jest proporcjonalne do powierzchni pod każdym wykresem do poziomu 0. Nie podaję sumarycznego wydobycia dla tych 19 odwiertów, aby nie przefajnować z liczbą danych.
Wzrost wydobycia gazu z 50. otworów przedstawia kolejny rysunek, na którym wyraźnie widać wpływ liczebności populacji odwiertów produkcyjnych na wielkość wydobycia ogółem.
Dane te uzupełnia tabela wydobycia rocznego, którą już publikowałam, ale ta jest skorygowana o +0,5 mld gazu w 2016 r.
Można dane porównywać na wiele sposobów, ale każda analiza doprowadzi nas do wniosku, że operatorzy z czasem nabierają wprawy, konkurują ze sobą i niebawem staną na szczycie możliwości sygnalizowanym w porównywalnym wydobyciu z lat 2015 i 2016.
Wydobycie gazu w latach rośnie szybciej od liczby odwiertów, co wynika z postępu technicznego.
Z odwiertów horyzontalnych wydobyto do tej pory 82,5 mld m3 gazu, czyli w przybliżeniu tyle ile w Polsce wydobywa się w ciągu 20 lat. Powtórzę: Stanowi to 96% wydobycia gazu w stanie Ohio.
Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie.
Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka