Mimo definitywnej klęski mojego nauczania, zdecydowałam się dzisiaj na przedstwanienie bilansu mocy pomyślanego zakładu geotermalnego wykorzystującego otwory gazowe na zawodnionym złożu o naporze wód zbliżonym do hydrostatycznego. Jest to złoże rzeczywiste, Tarnów jura się nazywa. Dla tego złoża pomyślałam i napisałam w latach 80.XX w.
Bilans energetyczny
Wydajność otworu 50 m3/h wody złożowej zawierającej
2 m3 gazu wolnego i rozpuszczonego w wodzie
Temperatura wody na głowicy 60oC
Odbieranie ciepła z wody do 20oC
Różnica temperatur 40oC
Moc odwiertu geotermalnego 2,3 MWt + 0,9 MWg = 3,2 MW(t+g)
Moc wykorzystywanych urządzeń elektrycznych 300 kWe
Sprawność pozyskania energii elektrycznej w elektrowniach zawodowych 0,38
Moc wykorzystanej EE wyrażona w węglu kamiennym 790 kWw
Przyrost mocy 2,4 MW
Dane do przedstawienia czytelnikom powyższego przykładu zaczerpnęłam ze swojej publikacji, w której pokazałam, jak należy rozliczać inwestycje geotermalne. Jest to przykład dla pokazania METODYKI POSTĘPOWANIA zanim się zacznie inwestować w geotermię.
Po prostu, napisałam dla siebie program w języku Pascal dający wydruki dla dowolnie wprowadzonych danych. Były tam także informacje końcowe wyrażone w paliwach pierwotnych na godzinę i na dobę: węgla kamiennego, ropy naftowej, gazu importowanego, gazu zaazotowanego i gazu koksowniczego, a także paliwa umownego, którym się wtedy posługiwano. Dane te były wyliczone bez współczynników sprawności.
Taka była nauka w zaraniu myślenia i wdrażania geotermii w Polsce. Nie wiem jaka jest biblioteka dostępnych programów komputerowych do tego typu obliczeń i czy można je otrzymać za darmo np. w FOŚiGW. A może są w internecie, a ja o tym nie wiem?
Wykształcenie techniczne, praca w zawodzie.
Do pisania na S24 namówił mnie wnuk Jędrzej.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka