Babie lato
Babie lato
Fanaberia Fanaberia
60
BLOG

Realizm i romantyzm. Józef Chełmoński i piękno polskiej natury w Muzeum Narodowym

Fanaberia Fanaberia Kultura Obserwuj notkę 1
Józef Chełmoński urodził się 7 listopada 1849 roku. To oznacza, że właśnie obchodzimy 175. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych i najbardziej cenionych polskich malarzy. Z tej okazji warto wspomnieć o wspaniałej wystawie monograficznej, poświęconej twórczości tego artysty, która właśnie prezentowana jest w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Miłośnicy polskiego malarstwa mają nie lada gratkę: oto w Muzeum Narodowym w Warszawie można zobaczyć dużą wystawę poświęconą czołowemu przedstawicielowi polskiego realizmu - Józefowi Chełmońskiemu. Obok kultowych już dzieł znanych ze szkolnych podręczników i popkulturowych przeróbek, prezentowane są dzieła szerzej nieznane oraz takie, które ostatnio prezentowane były publicznie przed II wojną światową. Zgromadzono 119 obrazów z różnych muzeów w Polsce i zagranicą oraz z kolekcji prywatnych. Prócz tego ekspozycję wzbogacają liczne rysunki i szkice, pozwalające nieco bliżej poznać kulisy pracy tego znakomitego polskiego malarza.

Wystawa podzielona jest tematycznie. Na wstępie wita nas krótko przedstawiona biografia artysty i kilka jego znanych dzieł. Dalej już w pełni zagłębiamy się w twórczość Chełmońskiego. Najpierw poznajemy go jako kronikarza polskiej wsi, miłośnika scen rodzajowych, obdarzonego reporterskim zmysłem i umiejętnością zatrzymania na płótnie ulotnych chwil codziennego życia. Następnie mamy okazję podziwiać dzieła artysty poświęcone koniom. Te były jego wielką pasją: Chełmoński był zarówno świetnym jeźdźcem jak i obserwatorem-dokumentalistą ich zachowań. Poświęcił im bardzo wiele miejsca w swojej twórczości. Znajdziemy tam dzieła pełne ekspresji i dynamiki, targi końskie i zaprzęgi, w tym słynne ,,Trójki" i ,,Czwórki".

Kolejną część wystawy stanowi pejzaż - zarówno ten z udziałem człowieka, jak i pozbawiony postaci ludzkich. Poznajemy tu artystę jako wrażliwego obserwatora natury. Pełno tu ptaków, zwierząt, drzew, akwenów wodnych, lasów, zmiennej aury - a wszystko oddane z ogromną wprawą i wnikliwością. Znajdziemy tu dzieła którym bliżej do realizmu jak i takie, w których badacze widzą nawiązania do symbolizmu i mistycyzmu.

Wystawa w Warszawie potrwa do 26 stycznia 2025 r. Następnie pojedzie do Poznania, a potem do Krakowa. Jest efektem projektu badawczego poświęconego Chełmońskiemu, realizowanego przez Muzea Narodowe w tych trzech miastach.



Zobacz galerię zdjęć:

Fanaberia
O mnie Fanaberia

Lubię pisać

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura