Codziennie, co dwa dni, a może raz na tydzień? Teorii dotyczących częstotliwości mycia włosów jest wiele. Które z nich są prawdziwe i jakimi zasadami należy kierować się przy określaniu tego jak często myć swoje pukle? Oto moje spostrzeżenia.
Jak często myć włosy?
Mycie włosów to podstawowy i najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, który pozwala pozbyć się nadmiaru sebum, złuszczonego naskórka oraz pyłów, kurzu i innych zanieczyszczeń nagromadzonych na włosach. Częstotliwość mycia włosów jest odwiecznym sporem. Niektórzy twierdzą, że włosy powinno się myć jak najrzadziej, inni zaś nie wyobrażają sobie, aby nie robić tego codziennie. Jaka jest prawda?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zakłada się, że optymalnie mycie włosów powinno odbywać się, co 2-3 dni, bo właśnie po tym czasie są one już wystarczająco „brudne” od kurzu i sebum. Tyle teorii, ponieważ w praktyce, każde włosy są inne i mają inne potrzeby, a częstotliwość mycia jest kwestią indywidualną. Tak naprawdę, najważniejsze jest, aby nauczyć się rozpoznawać sygnały świadczące o tym, że powinniśmy umyć włosy i głowę. Kiedy nadchodzi ten czas włosy u nasady stają się tłuste, przyklapnięte. Mogą zaczynać się strączkować i być nieprzyjemne w dotyku i nieświeże w zapachu. Znacie to skądś? :)
Zbyt rzadko, zbyt często
Rozpoznawanie sygnałów świadczących o konieczności umycia włosów oraz ustalenie harmonogramu mycia jest bardzo ważne, ponieważ zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste mycie może powodować zniszczenia. Jeśli zbytnio zwlekamy z oczyszczaniem pukli, po pewnym czasie mogą pojawić się u nas problemy z łupieżem lub łojotokowym zapaleniem skóry. Z tego powodu nie można dopuszczać do sytuacji, w której ignorujemy pierwsze oznaki brudnych włosów i myjemy pukle dopiero, gdy zaczyna nas swędzieć skalp.
Zbyt częste mycie może z kolei powodować przesuszanie się włosów i ogólne ich zniszczenie oraz osłabienie. Oczywiście osoby, które posiadają nadmiernie przetłuszczające się włosy nie muszą chodzić z przyklapniętymi, tłustymi włosami. U niektórych włosy zaczynają wyglądać nieświeżo już kilka godzin od umycia i tacy ludzie owszem - powinni myć włosy codziennie, ale muszą to robić w odpowiednim szamponie.
Jaki produkt do codziennego mycia włosów wybrać? Przede wszystkim, nie może on być zbyt silny. Osoby z przetłuszczającymi się włosami często sięgają każdego dnia po mocne detergenty, a te zaś sprawiają, że włosy i skóra głowy są jeszcze bardziej podrażnione. Gruczoły otrzymują informacje, że skóra jest przesuszona i produkują więcej łoju. W ten sposób powstaje błędne koło. Do codziennego mycia najlepiej jest wybrać delikatniejsze szampony przeciwłojotokowe z dobrym składem. Innym rozwiązaniem jest stosowanie czegoś mocnego, ale naprzemiennie z łagodniejszym kosmetykiem.
Jak myć włosy?
Właściwa technika mycia włosów jest równie ważna co odpowiednia częstotliwość tego zabiegu. Podstawą jest dobór odpowiednich kosmetyków, dopasowanych do rodzaju i potrzeb naszych włosów. Na szczęście, na rynku jest teraz mnóstwo różnorodnych preparatów do mycia i pielęgnacji, dlatego każdy może znaleźć to, czego potrzebuje. Ważne jest również używanie odpowiedniej ilości kosmetyków - nie za dużo ani nie za mało.
Jeśli chodzi o technikę mycia, to powinna być ona przede wszystkim delikatna. Bardziej niż na masowaniu włosów, należy skupić się na skórze głowy - piana i tak spłynie razem z wodą po włosach i w tym czasie wystarczająco je oczyści - zaufajcie mi w tej kwestii :) Zupełnie inaczej sprawa wygląda podczas stosowania odżywki ze spłukiwaniem - nakładając ją należy omijać skórę głowy, tylko rozprowadzać produkt równomiernie na całej długości włosów. Dla uzyskania lepszego działania kosmetyk można też wczesać.
Po myciu włosy należy delikatnie rozczesać szczotką lub grzebieniem. Osuszanie włosów również wpływa na ich kondycję. Nie należy owijać mokrych pasm ciasno w ręcznik, ale raczej delikatnie odcisnąć w niego nadmiar wody. Włosy można wysuszyć suszarką lub pozostawić do naturalnego wyschnięcia. W przypadku tej drugiej metody, ważne jest jednak, aby nie kłaść się spać z mokrymi puklami. Jest to niezdrowe dla włosów i skóry głowy oraz sprzyja rozwojowi szkodliwych bakterii oraz grzybów mogących powodować łupież.
Potwierdzenie moich spostrzeżeń bez kłopotu znajdziecie w Internecie. A jak nie chce się Wam szukać, to tutaj też jest to w miarę podobnie opisane: https://www.tagomagohair.pl/blog/jak-prawidlowo-myc-wlosy-i-jak-czesto/ - także nie jestem w tym odosobniona :) A Wy jak myjecie włosy i jak często?
Lubię dużo czytać, zdrowo odżywiać się i dbać o zdrowie. Na co dzień jestem szczęśliwą mamą dwójki łobuzów :)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości