Oczywiście wiem, że sprawa zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli konkretnych państw nie jest w kompetencji Prezydenta USA, ale jakieś możliwości nagłaśniania i lobbingu On ma. Wiem również, że Donald Trump nie jest ani autorytetem, ani ulubieńcem amerykańskiego establishmentu nawet Partii Republikańskiej, której kandydatem na najważniejsze stanowisko skutecznie startował był.
Ale jako odpowiedzialny za politykę światową ma obowiązek dbać o jak najlepsze stosunki z sojusznikami USA, których zbyt wiele światowy hegemon nie ma. Obowiązek wizowy dla obywateli najwierniejszego sojusznika USA w Europie, i w EU (po Brexit), przy tym kluczowego państwa w funkcji powstrzymywania agresywnych prób rozszerzenia wpływów Rosji na zachód jest wielką zadrą w Polsce.
Kochamy Stany Zjednoczone Ameryki Północnej miłością bezwarunkową i bezmyślną, to jest nasza właściwość narodowa, tak jak wewnętrzna kłótliwość i zamiłowanie do żurku, bigosu i czystej łokowity.
Podobnym uczuciem darzyliśmy wcześniej wielką siostrę Francję (co odbijało się nam gorzką czkawką w latach 1794, 1807-13, 1830-1, 1863-4 i ostatni raz we wrześniu 1939, szczególnie po konferencji w Abbeville 12.9, kiedy bitwa pod Bzurą, a więc los Wojny Obronnej Polski (inaczej Polenfeldzug) nie był jeszcze przesądzony.
Po Francji polskie uczucia, niejako z konieczności, przerzuciły się na Wielką Brytanię wielkiego Winstona Churchilla, ale po świadectwie jego ograniczonych możliwości podczas Powstania Warszawskiego'44 i zdrady na konferencjach w Teheranie i Jałcie wyczerpały się one. Potem wierzono naiwnie: "Jeszcze jedna atomowa i wrócimy wnet do Lwowa" i ta niespełniona nadzieja przez lata Zimnej Wojny wykiełkowana za prezydencji Cartera (którego doradcą został nasz rodak Zbigniew Brzeziński) i Ronalda Reagana w kolejne wielkie uczucie, dodatkowo umocnione pogrążeniem Sowietów i realną pomocą USA dla sprawy polskiej w latach 80- i 90-tych.
Miłość jest stanem objawami podobny do choroby psychicznej, jednak wszyscy o niej marzymy i nie chcielibyśmy, aby skończyła się
Podobnie jest z geopolitycznymi uczuciami narodów do innych.
Zagrożenia dla wygaszania polskich sympatii dla amerykańskiego supermocarstwa raczej nie widzę, przynajmniej w najbliższych 20-30 latach, a wielokrotne agresje Rosji na swoich sąsiadów (Gruzja, Estonia, Mołdawia, w końcu Ukraina) przy dość umiarkowanej reakcji EUropy (czyli Niemiec i Francji) dodatkowo wzmacniają nasze uczucia nadzieją, że tylko USA są w stanie stanowczo przeciwstawić się i pomóc zagrożonym sąsiadom Moskwy.
Jednak taki gest jak zniesienie wiz (nie mają takiej restrykcji obywatele Łotwy, Estonii, Litwy, Czech, Słowacji i innych postkomunistycznych państwa) na pewno wzmocniłby pozytywny stosunek Polaków do USA.
Wybór placu Krasińskich w Warszawie dla przemówienia PotUSa Trumpa do Polaków oceniam jako doskonały z pkt. widzenia polskiej tradycji historycznej i patriotycznej. Górujący nad nim wspaniały pomnik Powstania Warszawskiego i sam plac jest symbolem polskiego umiłowania wolności nade wszystko i polskiej zaciętości walki do samego końca, do przysłowiowej ostatniej kropli krwi. Z tego placu do ostatnich minut obrony Starówki podczas Powstania Warszawskiego odchodziły kanałami ściekowymi oddziały Powstańców, aby w innych dzielnicach stolicy kontynuować walkę. Walkę, w której zachodni sojusznicy (w tym USA) po raz kolejny opuściły nas, a wschodni pseudo-sojusznik (a raczej wróg naszego wroga) porozumiał się ze swoim wrogiem KOLEJNY RAZ tylko po to, aby zniszczyć nas i nasze pragnienie wolności. Z tego placu kanałem ściekowym został przetransportowany śmiertelnie ranny dowódca harcerskiego batalionu "Parasol" Ziutek Szczepański, który zanim umarł ze starówkowych ran w Śródmieściu 10 września napisał proroczo-złowieszczo:
"Czekamy na ciebie, czerwona zarazo...
"..kilka Twoich powstańczych tekstów pisanych w sierpniu 2009 i Twoje komentarze i interpretacja faktów w tym opis próby połączenia Starego Miasta z Żoliborzem są niesamowite. Powiem szczerze, że te Twoje teksty, wraz z książką Zbigniewa Sadkowskiego "Honor i Ojczyzna", należały do głównych motywów mojego zainteresowania się szczegółami." ALMANZOR 22.08
..."notki Witka, które - pisane na dużym poziomie adrenaliny - raczej się chłonie niż czyta." "
Prawda o Powstaniu, rozpoznawana na poziomie wydarzeń związanych z poszczególnymi pododdziałami, osobami, czy miejskimi zaułkami ma niespodziewaną moc oczyszczania Pamięci z ideolog. stereotypów i kłamstw. Wszak Historia w gruncie rzeczy składa się z prywatnych historii. Prawda na poziomie Wilanowskiej_1 jest dużo bardziej namacalna i bezdyskusyjna niż na poziomie wielkiej polityki. Spoza Pańskiego tekstu wyłania się ten przedziwny napęd Bohaterów, o których Pan pisze. I nawet ten najgłębszy sens Ofiar, czynionych bez patosu i bez zbędnych górnolotności"
JES pod "Dzień chwały największej baonu "Zośka"
"350 lat temu Polakom i Ukraińcom zabrakło mądrości, wyrozumiałości, dojrzałości. Od buntu Chmielnickiego rozpoczął się powolny upadek naszego wspólnego państwa. Ukraińcy liczyli że pod berłem carów będzie im lepiej. Taras Szewczenko pisał o Chmielnickim "oj, Bohdanku, nierozumny synu..."
Po 350 latach dostaliśmy, my Polacy i Ukraińcy, od losu drugą szansę. Wznieść się ponad wzajemne uprzedzenia, spróbować zrozumieć że historia i geografia dając nam takich a nie innych sąsiadów (Rosję i Niemcy) skazały nas na sojusz, jeżeli chcemy żyć w wolnych i niepodległych krajach. To powrót do naszej wspólnej historii, droga oczywiście ryzykowna na której czyha wiele niebezpieczeństw (...)
"Более подлого, низкого, и враждебно настроенного к России и русским человека чем Witek, я в Салоне24 не видел"
= "Bardziej podłego, nikczemnego i wrogo nastawionego do Rosji i Rosjan człowieka jak Witek, ja w Salonie24 nie widziałem" AKSKII 13.2.2013
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka